Provětrání ve „Větráku“ (pardon, v „Jeníčkově“)

Hned na úvod je potřeba zmínit jedno velké pozitivum – loňské „noční sprinty“ se letos v Jeníkově nekonaly! Netřeba se ale bát, že by si téměř 30 dětí z našeho oddílu sportu pořádně neužilo.

Již po pátečním podvečerním příjezdu se začalo pěkně ostře. Noční sprinty na mapce v okolí školy dokázaly všechny pořádně rozehřát i v mrazivém počasí, pod jasnou noční oblohou, nádherně osvícenou měsíčním úplňkem. Někdo bojoval s horším světlem, někdo s obavou z černé tmy, někdo s nástrahami mapy, ale všechny děti to oběhaly a se zdravou barvou na tvářích se odebraly k prvnímu kolu Kasiho hudební poznávačky. Za sebe musím říci, že při loňském poznávání pohádkových písniček jsem téměř neměl konkurenci, ale letošní „hudba mladých“ – to byl ze strany „dospěláků“ převážně velký propadák. Tak alespoň víme, co poslouchat během roku v komerčních rádiích.

Letošní počasí nám celkem přálo – žádný déšť nebo sníh, bahno předchozích dní umrzlo, takže v sobotu šlo vyrazit na Roháč na klasický mapový trénink. Bylo lehce mrazivo, v lese poprašek sněhu, mapa už místy trochu zastaralá – prostě taková zimní klasika. Každý běhal druh tréninku, na který stačil a bylo to po zimní pauze zase dobré osahání si mapy a osvěžení si toho „opravdového orieňtáku“.

Odpoledne jsme se přesunuli do výborně vybavené tělocvičny, kde byly nachystány různé hry a samozřejmě nemohl chybět ani malý závůdek. Alfi vytvořil opravdu zajímavou mapu – kombinaci klasické mapy tělocvičny a fotky předsálí s lezeckou stěnou. Část kontrol se tedy hledala podle mapy ve změti laviček, žíněnek, branek, švédských beden a část podle fotky. No a když se při tom všichni tak pěkně rozběhali, tak následovala soutěž běhání ve čtvercích a samozřejmě různé hry v družstvech.

V podvečer následovala po malých skupinkách pořádná „nalejvárna“ orientační teorie. Co si budeme nalhávat, bez jejího zvládnutí je to potom venku občas trápení i pro fyzicky dobře připravené běžce. A nutno podotknout, že v poslední době lze sehnat opravdu kvalitní materiály a podklady, takže ani teorie už není až tak nezáživná.

Večer proběhl ve znamení druhé části Kasiho hudební poznávačky (dospělí poznali leda tak americkou a ruskou hymnu) a hry ve stavění pyramid z kelímků od jogurtů. Překvapivě se z toho stala velká „taškařice“, kde v konečné fázi rozhodovaly opravdu desetiny vteřiny (kdo z vás zvládne jednou rukou postavit pyramidu o základně 5 kelímků pod 20 sekund, tak by vyhrál a příští rok nám to může přijet ukázat 😊 ).

Neděle patřila (ne)tradičním štafetám. Běhání na mapce v okolí školy ve dne už bylo snažší než při pátečním večerním tréninku, ale i zde se nechala nějaká chyba udělat. A závěrečný scorelauf jednotlivců byl už opravdovým sprintem. K většině tréninků bych rád podotknul, že zakoupená SI tiskárna a sada SI kontrol opravdu velmi přispěly ke zkvalitnění většiny tréninků a v podstatě umožnily i přípravu tréninků, do té doby jen obtížně realizovatelných. A navíc je vidět, že tréninky při kterých se „pípají“ kontroly a následně vyjíždí lísteček s výsledky, děti baví mnohem víc. Takže investice do této technologie opravdu zbytečná nebyla.

Konec soustředění patřil zase tělocvičně, kde proběhla i velmi zajímavá soutěž v běžeckých piškvorkách a nebo již tradiční závěrečné hry s velkými nafukovacími balony.

Závěrem bych si za všechny zúčastněné dovolil poděkovat Evě za organizaci této akce, všem trenérům za kvalitní a dobře připravené tréninky a hry, místní základní škole za možnost ubytování a pronajmutí tělocvičně a místní restauraci za dobré stravování. Prostě si myslím, že letošní ročník zimního Jeníkova se opravdu vydařil.

Atmosféru soustředění, jako již tradičně, nejlépe ukáže Kubova fotogalerie, kterou jsi lze prohlédnout na adrese: https://photos.google.com/…yEfpAmLKfQ5Q?…