Podzimní závodní sezóna začala

Po řadě tradičních prázdninových vícedenních závodů opět začala podzimní závodní sezóna. Hned první víkend se u Kladna konal dvojzávod ŽB Čechy a u Rýmařova ŽA a Český pohár. Vrchol sezóny – M ČR na klasice – bylo z důvodu extrémní nepřízně počasí odloženo, o týden později pak bude následovat Český pohár štafet nedaleko Písku a počátkem října pak M ČR štafet a klubů v rovinatém terénu jižní Moravy. Žebříček B – Čechy je pro letošek uzavřen, do ŽA se bude počítat ještě jeden sprint a M ČR na klasice.

Kladenský závod ŽB Čechy byl bohužel na posledních chvíli v původním plánovaném prostoru CHKO Křivoklátsko zakázán a tak pořadatel hledal náhradní řešení. Použil tedy nedaleký prostor kde se již ŽB konal před 2 roky. Mapa byla nevyrovnané kvality, tratě byly postaveny hodně na porostových objektech, které ne vždy byly jednoznačné a tak se o mapě i tratích po závodě hodně diskutovalo. Sobotní krátká trať byla ve výsledcích hodně vyrovnaná, minutová chyba znamenala obvykle propad o řadu míst. Nedělní klasika znamenala větší časové rozestupy hlavně na základě fyzické připravenosti a rychlosti běhu. A jak se dařilo jihlavským závodníkům? Medaile skoro tradičně posbírala řada veteránů (Bára, Pifi, Lauič, Véna, Alfi, Jarda, Dana). Zkušenosti sbírali i nejmenší závodníci ve veřejném závodě (Honza, Filip, Eva, Andrea a další), nicméně hlavní kategorie byli dorostenci, kteří bojovali o body do žebříčku a zisk licence B.

V D14 běžela velmi pěkně v nabité konkurenci 80 závodnic Eliška (24. a 32. místo) a s přehledem tak získala pro příští rok licenci B. V H16 si výborně vedl Luky (8. a 18. místo), takže o zisku B licence nebylo pochyb, Ondrovi se již tolik nedařilo (59. a 35. místo). Kategorie H18 měla našich zástupců nejvíce, po oba dny běžel parádně Kuba (16. a 10. místo), což znamenalo konečné 21. místo v žebříčku B a obhájení licence. Jen o něco pomaleji běželi Vojta R. (26. a 18. místo) a Fanda (36. resp. 30. místo), bohužel ani jeden z nich licenci B neobhájil. V H20 bojoval o udržení licence B Vojta V. což se mu díky 17. a 19. místu těsně povedlo. Výsledky jihlavských závodníků: sobota, neděle. Konečné výsledky ŽB-Čechy.

Souběžný Žebříček A v Nové Vsi u Rýmařova měl úplně jiný charakter terénu – horský les s těžkou podložkou, porostově rozmanitý, velké množství vodotečí. Ze sobotních výsledků na krátké trati je potřeba vypíchnout 9. místo Zity v D20A a 7. místo Máry v H21E. Nedělní klasika nabídka řadu dlouhých postupů, přibylo i solidní převýšení, těžká podložka pod nohami zůstala, tedy velmi náročný závod jak fyzicky, tak mapově. Výsledky jihlavských závodníků byly ještě lepší: D18A: 2. Hani, D20A: 8. Eliška, 17. Zita, H16A: 35. Adam, H20A: 4. Vojta, 32. Matěj, M21: 11. Mára.  Stojí za to se podívat na tratě a postupy na Liveloxu.

V průběžném pořadí Žebříčku A před posledními dvěma závody se jihlavští závodníci drží skvěle: D18 – 2.  Hani, 24. Sylva,  D20 – 17. Eliška, 18. Zita, H16 – 37. Adam, H20 – 7. Vojta, 24. Matěj.