Úspěšně na JWOC

Na začátku července se v českých terénech konala  jedna z nejvýznamnějších letošních mezinárodních OB  akcí – Mistrovství světa juniorů (JWOC) na které se nominovala Hana Vítková. A jak se jí zde dařilo? Výborně …

Na programu bylo pět závodů v šesti dnech, centrum bylo v Plzni, kde se také běžely úvodní sprintové štafety

Hanka i přes jarní výpadek v tréninku kvůli zranění se nakonec díky čistému mapovému výkonu v nominačních závodech dokázala nominovat jak na Mistrovství Evropy dorostu tak i na juniorské MS. Trenéři reprezentace ale nechtěli, aby se někdo účastnil obou akcí (časově na sebe docela těsně navazovaly) a tak bylo potřeba se rozhodnout pro jednu z akcí. Hanka zprvu váhala, ale pak se rozhodla pro jedinečnou šanci zaběhnout si JMS na domácí půdě.  Přece jen je JMS ve všech ohledech  „o řád výš“ než MED.

JMS mělo velkou účast. Jen v dívčí kategorii byla cca 160 závodnic z více něž 35 zemí. A ambice před závody : „z důvodu tréninkového výpadku a s ohledem na to, že jsem byla asi jednou z nejmladších závodnic, nevěděla jsem, jaké výsledky mohu od sebe očekávat …

Na úvod programu byly sprintové štafety přímo v lochotínském amfiteátru. Na rychlých tratích rozhodovala jednak fyzická připravenost a také drobnosti. Hanka rozbíhala první úsek třetí štafetě, žádnou větší chybu neudělala a předávala téměř stejně jako ostatní naše štafety. České áčko bylo nakonec páté, céčko (H. Vítková, J. Donda, P. Tomášek, V. Škáchová) na 13. místě ze 73 startujících týmů.

Další den byl na pořadu individuální sprint. Ten byl situován do Stříbra a trať byla rozdělena na tři různorodé segmenty – na centrum města, které se svažovalo na jih ke Mži, dále na dlouhý postup, kterým se překonávalo hluboké údolí zámeckého parku a na závěrečnou pasáž v okolí stadionu TJ Baník Stříbro. Český tým si z tohoto závodu odvezl první medaili a hned tu nejcennější. Zasloužila se o ní Míša Novotná. Velmi dobře se prezentovaly i další české závodnice: 9. L.Dittrichová, 15. K. Štěpová, 16. E. Černá, 27. H. Vítková a 35. V. Škáchová. Závod hodnotí Hanka takto: „Běžela jsem čistě, jen jsem ke konci závodu vzala špatnou důležitou volbu a ztratila na ní asi 30 s, to mě v cíli trošku mrzelo, ale celkově jsem byla spokojená s výkonem a opět si užila skvělou atmosféru“.

Hned ve středu přišla na program první lesní disciplína, a to klasická trať. Tratě postavené bývalým výborným českým reprezentantem Tomášem Prokešem rozhodně byly fyzicky náročné a nabízely několik voleb postupů, které se podařilo našim závodníkům ve většině případů dobře realizovat a všichni si doběhli pro parádní umístění v čele výsledkové listin. Letos běžely juniorky poprvé na časově stejně dlouhých tratích jako junioři, tj. na předpokládaný čas vítězky 70 minut (do roku 2022 byl směrný čas 55 minut), parametry 10 km / 460 m budily respekt. Lucka Dittrichová, která obhajovala loňský titul, a i letos byla hlavní favoritkou. Svým výkonem potvrdila nejen svoji fyzickou a technickou připravenost ale i psychickou odolnost, a zatímco loni o titulu rozhodla 1 vteřina, tak letos byl její náskok impozantní. O 2:15 minuty porazila další českou závodnici Míšu Novotnou a o 5:59 ještě jednu Češku Viki Škáchovou. Navíc i další české závodnice se stejně jako loni dokázaly dostat do nejlepší třicítky (24. H. Vítková, 28. E. Černá a 29. K. Štěpová). Komentář od Hanky: „Byl to určitě nejnáročnější závod, co jsme kdy běžela, na trati jsem byla necelých 90 minut. Na klasiku jsem měla natrénováno nejméně a nakonec to byl můj nejlepší výsledek“.

Po dnu volna se běžela krátká trať  v úplně odlišném charakteru lesa než klasika, aréna byla na fotbalovém hřišti Sokola Dobříč, nádherný borovicový nebo smíšený les, na mnoha místech koberce borůvčí a zařízlé rýhy a údolíčka. Čeští závodníci podali v podstatě bezchybné výkony. Klíčem k úspěchu byla zajištěná dohledávka, jistý náběh do místa kontroly a přesný směr. Pro Lucku Dittrichovou to znamenalo první titul z této disciplíny pro Česko, ve vynikajících výkonech pokračovala Viki Škáchová, které tento závod přinesl další medaili – stříbrnou. Ve druhé desítce pak skončila 11. Míša Novotná a 13. Kačka Štěpová, dále 29. H. Vítková, 31. E. Černá.

Terén pro závěrečné štafety byl stejný jako na krátkou trať, ale běželo se severně od silnice spojující vesnici Dobříč a Obora. Tím pádem se závodníci dostali do vzdálené pasáže plné jam a prohlubní, což znamenalo nejnáročnější část tratě. Finišmenka áčkové štafety Lucka Dittrichová vybíhala jako druhá, vyrobila na trati jedinou chybu hned na první kontrolu, a tak ji unikla vedoucí Finka, a naopak se na ní dotáhly Norky a Švýcarky. Naštěstí po zbytek závodu už šla zase svoje a společně s Norkou se odpoutala od Švýcarky, a nakonec dofinišovala na třetím místě a zajistila tak bronzovou medaili pro Česko. Parádní jízdou pak zakončila juniorské mistrovství i béčková štafeta ve složení H. Vítková, E. Černá a K. Štěpová, která doběhla na 5. místě neredukovaného pořadí a předstihla řadu kvalitních áčkových štafet. Takto to Hani zhodnotila: „Nejtěžší pasáž jsem proběhla bez problému a byla jsem třetí v kontaktu s prvními, ale potom jsem se nechala soupeřkami stáhnout na jinou kontrolu a udělala tak docela velkou chybu. Nakonec další holky z naší štafety běžely výborně a vytáhly to až na 5.místo„.