Dvě medaile z Mistrovství světa pro Báru Chudíkovou

díky fantastickým výsledkům Báry Chudíkové: stříbrné medaili na klasické trati, bronzové medaili štafety ve které Bára finišovala a 6. místu na krátké trati se stalo toto MS nejúspěšnějším pro českou reprezentaci v historii. V mužích se Honza Lauerman pohyboval těsně za první desítkou jako nejlepší český závodník: 11. místo na middlu, 13. místo na klasice, 5. místo se štafetou

V tomto týdnu proběhlo v japonském středisku Rusutsu na ostrově Hokkaido Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu.

MS začalo ve středu 4.3. úvodním závodem ve sprintu. Poměrně krátký a vyrovnaný závod dopadl podle očekávání – ač se světového šampionátu účastní 19 států, první desítku okupovali jen závodníci skandinávských zemí (Finsko, Švédsko, Norsko) a Ruska, nikoho jiného mezi sebe nepustili. V ženách na trati dlouhé 3,3 km vybojovala zlato Finka Hannele Tonna, která o 17 sekund porazila Švédku Helene Söderlund, o další dvě sekundy zpět zůstala Ruska Tatiana Vlasova. Barbora Chudíková se mezi nejlepší neprosadila a skončila na 26. místě. Mezi muži na trati dlouhé 3,7 km získal mistrovský titul Rus Andrey Lamov, který byl o 15 sekund rychlejší než letošní čtyřnásobný juniorský mistr světa Olli-Markus Taivainen z Finska, o další sekundu zpět zaostal další z Finů Staffan Tunis. Z českých reprezentantů dopadl podle očekávání nejlépe Jan Lauerman, který neudělal žádnou výraznou chybu a se ztrátou 78 sekund obsadil 17. pozici.

O den později se jel závod na klasické trati. A v něm vybojovala Barbora Chudíková historicky první medaili z mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu pro Českou republiku. Patnáctikilometrový závod s hromadným startem byl v režii českých závodnic, Barbora Chudíková i Helena Randáková se od začátku pohybovaly ve vedoucí skupině. Hlášení z radiokontrol naznačovalo, že vede Ruska Kravchenko a hned za ní jede Chudíková. Nakonec na vítěznou Rusku Chudíková ztratila tři čtvrtě minuty, třetí Švédka Helene Söderlund zaostala za českou reprezentantkou o 7 sekund. Výborným závěrem se dostala na páté místo Helena Randáková. I v závodě mužů dominoval ruský závodník, již podruhé na tomto šampionátu zvítězil Andrey Lamov, který finišoval 9 sekund před svým reprezentačním kolegou Eduardem Khrennikovem a tři čtvrtě minuty před Finem Olli-Markusem Taivainenem. Nejlepší z Čechů Jan Lauerman obsadil výborné třinácté místo. Určitě jej velmi mrzí více než minutová chyba na 19. kontrolu v závěru trati díky které se připravil o umístění v první desítce

Po dni volna se v sobotu jel závod na krátké trati. A stříbrná medailistka ze závodu na dlouhé trati Barbora Chudíková potvrdila šestým místem v závodě na krátké trati vynikající formou. Závod mužů skončil totálním triumfem reprezentantů Finska, kteří obsadili všechny tři medailové pozice v pořadí Olli-Markus Taivainen, Staffan Tunis a Matti Keskinarkaus. Jan Lauerman se oproti předchozím závodům opět zlepšil, jel výborně a na 11. místě zaostal za vítězem jen 2:40 min.

Mistrovství světa zakončil v sobotu závod štafet. Po dlouhých 29 letech v něm získala česká štafeta žen medaili na Mistrovství světa. Trio Helena Randáková, Simona Karochová a Barbora Chudíková vybojovalo v japonském Rusutsu bronz. Rychlejší než české ženy byly jen Švédky a Rusky. Průběh závodu žen byl dramatický a od počátku pro český tým velmi slibně vypadající. Na prvním úseku podala skvělý výkon Helena Randáková, která dojela do cíle první s více než půlminutovým náskokem, za ní předávaly ve stejném čase Švédky a Rusky, favorizované Finky nabraly tříminutovou ztrátu. Na druhém úseku šly do vedení Švédky, Simona Karochová zajela velmi dobře a předávala druhá s odstupem půl minuty na vedoucí pozici, třetí Rusky ztrácely dvě a půl minuty. Švédky na posledním úseku své vedení uhájily a ve složení Marie Ohlsson, Josefine Engström a Helene Söderlund si dojely pro zlato. Na posledním úseku úplně letěla včerejší vítězka ze zkrácené trati Ruska Tatiana Vlasova, předjela naši Báru Chudíkovou a v cíli měla na 2. místě ztrátu na vítězné Švédky pouhou minutu. Chudíková dojela třetí se ztrátou 1:18 minuty na druhé Rusky, ale s dostatečnou rezervou před čtvrtými Finkami. V mužích titul vybojovali Finové. Druzí Rusové zaostali o 2:25 minuty, třetí byli se ztrátou 5:37 minuty Švédové. Česká štafeta ve složení Jiří Bouchal, Jakub Škoda a Jan Lauerman dojela na pátém místě, když Bouchal předával z prvního úseku na 8. místě, ale s malou ztrátou něco nad minutu na vedoucí Nory, Škoda na druhém úseku ztratil 4 minuty, ale posunul český tým na 6. místo, Lauerman štafetu vytáhl na 5. místo se ztrátou 7:46 minuty na vítězné Finy.

Kompletní výsledky