LOBy v Rýmařově – Míša Srbová 2 x čtvrtá

Českému svazu orientačních sportů ve spolupráci s Národní sportovní agenturou se podařilo získat výjimku Ministerstva zdravotnictví ČR pro nominační závody na MS, MSJ a MED. Pořadatelé ze Sportovního klubu Vrbno pod Pradědem tak (byť v omezeném režimu) uspořádali dva závody. Sobotní sprint byl vedle nominančního závodu vyhlášen i jako M ČR a také Akademické M ČR, nedělní závod na zkrácené klasické trati se počítal do Českého poháru. Maximální počet závodníku byl stanoven na 130, jely se jen kategorie dospělých, juniorů a dorostu (DH17, DH20 a DH21) a Jihlava měla i tentokrát své zastoupení.

Oba závody se jely v bezprostřední blízkosti Rýmařova, sněhu byl dostatek, tratě které postavil Richard Klech vedly v podhorském terénu, částečně na loukách, částečně v lese, většina stop byla připravena skůtrem, rolba upravila asi 30% stop. 

Sobotní sprint byl vedle nominančního závodu vyhlášen i jako M ČR a také Akademické M ČR. Závod nebyl zvlášť mapově obtížný, bylo to hlavně o lyžování a tak byly výsledky velmi vyrovnané, zvláště na čelních místech. V ženách si pro titul dojela Petra Hančová (LPU), která po skoro minutovém zaváhání na první kontrolu zajela řadu nejlepších mezičasů a v cíli byla o 69 sekund dříve než druhá Johanka Šimková (SHK), třetí Veronika Kubínová (SKV) už měla ztrátu hodně přes tři minuty. V mužích se o zlaté medaili rozhodlo až v úplném závěru. Skoro po celou trať vedl Jakub Škoda (VLI), ale jen těsně před dvojicí Petr Horvát (SSU) a Josef Nagy (TJN), první byl ještě na předposlední kontrole. Závěr ale zajel skvěle Horvát (Škoda přejel o kousek sběrku a musel se vracet), který se nakonec s náskokem 5 sekund radoval z vítězství. Za druhým Škodou byl jen dvě sekundy třetí Nagy, tři medailisté se tedy vešli do sedmi sekund. 

V dorostenkách vyhrála Hana Malečková (VSP) o pouhou sekundu před Terezou Peckovou (VLI), na třetím místě skončila favorizovaná Adéla Randáková (VRL), která na vítězkou ztratila 51 sekund. Hned za touto trojicí na výborném 4. místě dojela Míša Srbová. Mezi dorostenci byl nejlepší Matyáš Zakouřil (VSP), Vláďa Srb jakožto nejmladší mezi závodníky nemohl aspirovat na medaili, ale 13. místo z třiceti účastníků je v tomto ohledu parádní.

Kompletní výsledky

V neděli proběhla ve stejném prostoru zkrácená klasika, která se stejně jako sobotní závod počítala do Českého poháru (a byla také Akademickým M ČR). V ženách zopakovala Petra Hančová (LPU) své sobotní vítězství, závod mužů byl opět velmi vyrovbnaný, trio nejlepších se vešlo do 24 sekund. Vyhrál Vojtěch Matuš (VRB) o 15 sekund před Jakubem Škodou (VLI) a o 24 sekund před Radkem Lacigou (SZP). V dorostenkách jela nejrychleji Tereza Pecková (VLI), Míša Srbová zopakovala skvělé 4. místo. Dorostencům vládl tentokrát Marek Štěrba (SKV), ve fyzicky náročném závodě dojel Vláďa Srb na 20. místě.

Kompletní výsledky

Fotogalerie na webu CAUS