M ČR štafet a družstev – jedno zlato a spousta vody

obrazek

Na letošním Mistrovství ČR štafet a družstev bylo extrémně vody a bahna. Sobotní štafety byly ještě ucházející, mezi přeháňkami se občas objevilo slunce, ale nedělní vytrvalý déšť při družstvech řádně prověřil morálku a odolnost závodníků a samozřejmě techniku pořadatelů.

Běželo se v horském prostředí nad Králíky – kopcovatý les plný klacků, místy potůčky a bažinky, bahnité cesty.

V sobotu byly na programu tradičně štafety, na startu bylo více jak 500 tříčlenných štafet. Jihlava postavila celkem 5 štafet (a dvě nesoutěžní mixové), k tomu ještě řada žáků běžela ve výběru oblasti Vysočina.

V D18 trojice Aneta, Eva a Klára na nejlepší nestačila (22. místo), nicméně pochvalu si určitě zaslouží Eva, která běžela na svém úseku velmi dobře. V této kategorii překvapil tým Jindřichova Hradce (SJH), který vybojoval stříbrnou medaili a na zlato chybělo pár vteřin (více sil na doběhu).

Kluci v H16 (Péťa a dva Matějové) se s 16. místem s přehledem vešli do poloviny výsledkové listiny, fantasticky si se zbytkem startovního pole poradil na prvním úseku Péťa, když předával na prvním místě :-) .

V hlavní mužské kategorii H21 si trojice Vojta, Mára a Honza vedla skvěle – 13. místo v nabité konkurenci 50 štafet je pěkný výsledek.

Nejmladší veteráni (H105 – Jára, Véna, Lauič) se bohužel na žádném úseku nevyvarovali několika drobných chyb a to v konkurenci štafet složených z řady eliťáků bohužel na medaili nestačilo (8. místo).

Slušně si vedla i druhá veteránská štafeta v H165, která ve složení Kony, Zdeněk a Jarda získala pěkné 11. místo.

obrazek

Perfektně běžela Vysočinská štafeta v DH12 – 5. místo ve složení Matěj Vítek, Vládík Srb a Tom Prášil je skvělé (z 50 startujících štafet!). Ve vysočinské dvojce zazářila Míša Srbová (6. čas na úseku) a pomohla tak k celkovému 23. místu. V D14 byly holky z Vysočiny třetí (!!!), v H14 kluci šestí, druhá štafeta ve které běžel Vojta O. byla 20.

Nejvíce se na nedělní doběh družstev zřejmě těšil oddílový stan. Ráno jsme ho totiž našli, jak se přes noc přesunul do doběhového koridoru. Bohužel při přesunu si polámal nožičky (na tak dlouhý výlet vzduchem holt není stavěný) a tak nezbylo než ho v dešti zabalit a „nasáčkovat se“ ke kamarádům z blízkých oddílů (díky).

Nejdříve do lesa vyběhly první úseky sedmičlenných týmů dospělých, za jihlavský tým rozbíhal solidně Jára, další úseky už pak tým posunuly až k závěru výsledkové listiny. Jó bez pořádného tréninku to nejde ;-)

Dorostenecké sedmice tradičně zdobí různé kostýmy, masky, makeupy atd. Ani jihlavský tým (Matěj, Evička, Jura, Klára, Péťa, Aneta, Matýsek) nezůstal stranou a snažil se zastrašit soupeře drsným až hororovým zjevem. Na některé to zjevně zapůsobilo, jiné se podařilo předběhnout v lese, takže konečné 11. místo je velmi solidní.

obrazek

S ambicemi bojovat o přední místa nastoupil i veteránský tým, který po loňském překvapivém vítězství obhajoval v lehce obměněné sestavě (a o kategorii výše v DH225), kdy na místo nejzkušenějšího člena nastoupila Dana. Po rekognoskaci kvalit soupeřů a jejich včerejších výsledků Mára doufal, že se vejdeme do nejlepší pětky mezi 45 přihlášenými týmy. To splnil Véna hned na prvním úseku (3.) a když Dana na druhém úseku po perfektním výkonu ztratila časově jen minimálně na čelo závodu, byly vyhlídky nadějné. Lauič na třetím úseku minul 9 soupeřů včetně favorizovaného Zlína, Pragovky a překvapivě výborně běžící Opavy, takže Bára vybíhala do svého úseku na čele pelotonu i když s několika soupeřkami těsně za zády. V lese nechybovala, divácký úsek probíhala společně se zlínskou Hanou Batani na 1.-2. místě, v závěru se dokonce dokázala odpoutat a přinesla finišmanovi Márovi malý náskok. Ten jej nejenže udržel, ale před zlínskými a pragováckými chrty ještě navýšil a s klidem tak doběhl týmu pro lehce překvapivé, ale zasloužené zlaté medaile.