Medaile z Harrachova

Dalšího závodního víkendu LOB v Harrachově – M ČR na krátké trati a pohárové klasiky – se zúčastnilo 440 závodníků, mezi nimi také jihlavská výprava a opět přivezla medaile.

Ačkoliv ještě pár kilometrů před Harrachovem není skoro žádný sníh, na zdejších závodních tratích ho i přes výkyvy počasí zůstal dostatek pro uspořádání pěkných závodů. Díky teplému počasí sice byla sněhová vrstva měkká, ale na většině tratí dostatečná. Tratě jsou zde dosti kopcovité, takže ve sjezdech se v některých místech sníh hodně vyplužil a na dvou nebo třech místech se přeskakoval malý potůček, ale to rozhodně dobrému dojmu neubralo. Oba dny se jelo ve stejném prostoru na svahu Čerťáku, start i cíl byl na stadionu přímo po harrachovskými skokanskými můstky.

Většina stop byla širokých, připraveno bylo jen několik málo úzkých skútrovek. Po mapové stránce rozhodovala po oba dny správná volba postupů s dobrým čtením vrstevnic a hlavně v neděli díky hodně promotaným tratím i velká pozornost na správné pořadí kontrol.

V sobotu se jelo Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati, na startu byli i všichni naši nejlepší závodníci, pro které to byla poslední příprava před závody Světového poháru, MS juniorů a ME dorostu, které proběhnou poslední únorový víkend ve Švédsku. Současně byla na startu i řada polských a německých závodníků. Závody byly velmi vyrovnané. V mužích se medailisté vešli do 19 sekund. V úvodu vedl Petr Horvát (SSU), od šesté do desáté kontroly byl ve vedení Radek Laciga (SZP), pak se do vedení vrátil, ale po jeho pomalejším postupu na 15. kontrolu ho v čele vystřídal Jakub Škoda (VLI), který na prvním místě vydržel až do cíle. Jediný jihlavský zástupce v této hlavní mužské kategorii Milan Venhoda se nevyvaroval drobných chybek a to ve vyrovnaném závodě stačilo na 13. místo i když do Top10 nebylo daleko. V dorostenkách (D17) byla nejlepší dvojice, která byla nominována na ME dorostu, vyhrála Adéla Randáková (VRL), o 22 sekund byla pomalejší druhá Tereza Pecková (VLI), bronzová Hana Malečková (VSP) měla na vítězku ztrátu 99 sekund. Jen těsně za ní skončila na 4. místě Míša Srbová. Titul v kategorii dorostenců M17 vybojoval Matyáš Štregl (VRL), o 40 sekund byl pomalejší na druhém místě Radek Peňáz (VRB), třetí dojel Dominik Průša (VSP) se ztrátou 1:34 min. V této silně obsazené kategorii bojovali solidně i oba Matějové: 14. Matěj Venhoda a 20. Matěj Vítek. Perfektní je i 4. místo Vládi Srba v kategorii H14. Ve Veteraniádě získlad v H35 bronz Vláďa Srb, o 2 minuty byl na 7. místě pomalejší Jára Vítek. Výsledky jihlavských závodníků
V neděli se konal žebříčkový závod na klasické trati. V mužích se o stupně vítězů opět podělilo stejné trio jako v sobotu. Po vyrovnaném výkonu po celou trať si pro vítězství dojel Radek Laciga (SZP), když o půl minuty porazil Jakuba Škodu (VLI), třetí Petr Horvát (SSU) měl ztrátu 103 sekund. Milan Venhoda zajel letos nejlepší závod a skončil na výborném 6. místě. V dorostenkách D17 vyhrála Michaela Srbová, jen 13 sekund za ní skončila na druhém místě Adéla Randáková (VRL), třetí Tereza Pecková (VLI) ztratila na vítězku 1:50 min. V dorostencích H17 byl stejně jako v sobotu nejrychlejší Matyáš Štregl (VRL), přes pět minut na něj ztratili druhý Radim Tokár (VPM) a třetí Dan Salaba (JIL). Oba Matějové jeli opět solidně, oproti sobotě se posunuli i místo: 15. Matěj Venhoda, 21. Matěj Vítek. V H35 zopakoval Vláďa Srb třetí místo, Jára Vítek skončil tentokráte osmý. Nejmladší jihlavský účastník Lukáš Venhoda v H12 teprve sbírá zkušenosti a oproti sobotě svůj výsledek vylepšil, když absolvoval závod s minimem chyb. Výsledky jihlavských závodníků

Vzhledem k tomu, že další plánované závody byly kvůli nedostatečným sněhovým podmínkám zrušeny, mohly být spočítány konečné výsledky Českého poháru 2020. Nakonec se počítaly jen dva závody ze čtyř. V elitě patří 8. místo Báře Chudíkové, mezi muži skončil 10. Milan Venhoda a 14. Honza Lauerman. Skvěle dopadla díky svým výborným výsledkům v D17 Míša Srbová – 3. místo, podobně výborné je i 5. místo v H14 Vládi Srba. V H17 skončil Matěj Venhoda v polovině žebříčku na 16. místě, o pět míst níže pak Matěj Vítek. Mezi veterány v H35 se dostali vysoko i 3. Vláďa Srb a 5. Jára Vítek.