Medailový WMOC u Košic

Veteránské Mistrovství světa se u Košic konalo s 3 letým zpožděním. Původně se mělo konat v r. 2020 ale díky covidu a následným dohodám s ostatními pořadateli se v původně plánovaných terénech uskutečnilo až letos. Díky rozumné vzdálenosti byla česká výprava mezi 3.000 účastníky (ty neobsazenější kategorie měly i více než 200 startujících) početně největší a velmi silný tým vyrazil i z Jihlavy.

Program byl tradiční – nejdříve kvalifikace sprintu a o den později pak finále, kde o medaile bojovali ti, kteří dokázali postoupit do „áčka“. Obojí se běželo v Košicích, kvalifikace v okolí areálu Technické univerzity byla hodně rychlá a dosti jednoduchá, přesto se někteří nevyhnuli diskvalifikaci a vypadli tak z boje o medaile.

Finále sprintu se běželo přímo v centru města, bylo o něco obtížnější než kvalifikace, ale žádné mimořádné záludnosti v prostoru nebyly. Díky tomu byly rozdíly velmi malé, každá vteřina se počítala a půlminutová chyba obvykle znamenala propad o deset i více míst. Překvapilo snad jen to, že v závěrečném parku byla většina ploch „omlíkovaná“ a běhalo se tedy jen po pěšinách. Mapa se všemi tratěmi je v Liveloxu

Ze 17 jihlavských závodníků se jich do finále A dostalo deset. V Top20 nakonec skončili: M35: 16. Tomáš Plíhal, M45: 16. Honza Lauerman, 20. Michal Prošek,  M50: 8. Jára Vítek, 14. Milan Venhoda, W40: 20. Petra Bartáková, W45: 6. Bára Chudíková.  Kompletní výsledky finále sprintu

Po dnu volna následovala kvalifikace na lesní disciplíny. Běželo se kousek od Košic, v lese byla spousta terénních detailů což se ukázalo jako mapově dosti náročné, dělalo se hodně chyb a také vedro dalo všem pořádně zabrat. Nicméně do finále A postoupili snad všichni kdo aspirovali na přednější umístění.

Finále na krátké trati bylo opět v členitém terénu, tentokráte nedaleko Prešova. Opět moc pěkný terén i tratě, pro některé možná i o něco lehčí než v kvalifikaci, ale přesné mapování a udržení koncentrace až do konce bylo pro dobrý výsledek nutné . V Top20 skončili: M35: 17. Tomáš Kafka, 20. Tomáš Plíhal, M45: 7. Honza Lauerman, 16. Michal Prošek,  M50: 6. Marek Prášil, W45: 2. Bára Chudíková.   Kompletní výsledky finále krátké trati

Po dalším dnu volna následovalo finále na klasické trati, tentokráte o kus dále v úplně jiném terénu. Silická planina je vyhlášená, řada závodů se tam již v minulosti běžela, nicméně orientace mezi závrty je „úplně jiná liga“. Část tratí vedla lesem, část pak v polootevřeném prostoru. Náročné tratě byly opravdu očekávanou lahůdkou a tím nejlepším zakončením týdenního WMOC (se kterým souběžně probíhal Karst Cup jako doprovodný závod pro neveteránské kategorie). V Top20 skončili: M45: 5. Honza Lauerman, 9. Michal Prošek,  M50: 1. Marek Prášil, 15. Milan Venhoda, W45: 6. Bára Chudíková.  Kompletní výsledky finále klasiky