Mistrovství ČR MTBO – Racková

První zářijový víkend se ve vesničce Racková nedaleko Zlína konal 12. a 13. závod Českého poháru na krátké a klasické trati. Současně se jednalo o Mistrovství České republiky a veteraniádu na výše zmiňovaných tratích.

Místní terény s poměrně hustou sítí cest slibovaly zajímavý závod. Kopcovité úseky střídali houpavé lesní cesty a singletracky a tak tentokrát rozhodovala nejen mapa ale také fyzická připravenost jezdců a to především na nedělní klasice.

Náš oddíl měl v závodech hned několik zástupců. Mezi muži se představili Pavel Izdný, eliťák, startující v kategorii H21B, Štěpán Moravec a Milan Venhoda startující v kategorii H21A a Jan Lauerman a Michal Prošek v kategorii mužské elity. Z žen startovala Renata Paulíčková a Barbora Chudíková v kategorii ženské elity a za příchozí Petra Bartáková.

Sobotní závod ženské elity měřil 9,7km a na trati bylo připraveno 18 kontrol s celkovým převýšením 240m. Velké očekávání se vkládalo do naší nejlepší závodnice Renaty Paulíčkové, která nakonec po zaváhání cestou na 4.kontrolu obsadila bronzovou příčku za vítězkou Michaelou Gigon a druhou Markétou Kuchařovou. Barča Chudíková až do páté kontroly vedla, pak bohužel neudržela koncentraci a do cíle dojela na 13. místě.

Sobotní závod mužské elity měřil 11,9km a na trati čekalo 22 kontrol s převýšením 290 metrů. Závod měl několik favoritů a mezi ně určitě patřil i skoroveterán Jan Lauerman. Ten oba dny sahal na medailová umístění, nakonec ale v cíli razil o 6 vteřin později než třetí Jarda Rygl a na krátké trati tak skončil na 4. místě. Michal Prošek se těsně nevešel do první dvacítky a obsadil 21.místo.

V kategorii H21A měla Jihlava dva zástupce. Milan Venhoda skončil minutu za třetím místem a obsadil 6. pozici, Štěpán Moravec skončil hluboko pod svými možnostmi na 17. místě.

Eliťák Pavel Izdný se neustále podceňuje a rád jezdí na pohodu a tak tentokrát opět startoval v kategorii H21B, kde obsadil 7. místo.

Nedělní klasika v ženské elitě měřila úctyhodných 14,2 km a na trati čekalo ženy 16 kontrol s převýšením 410 metrů s výměnou mapy. Závod dle představ nevyšel ani jedné z našich žen. Renata Paulíčková skončila na nepopulárním 4. místě když nevolila ideální postupy a i přes rychlou jízdu nasbírala 3,5 minuty ztrátu na první Michaelu Gigon. Barča Chudíková dojela do cíle dvě místa hůře na konečném 6.místě.

V mužské elitě se závodníci potýkali s tratí dlouhou 22,6km s převýšením 815 metrů. Na trati na ně čekalo 28 kontrol. Nejlépe zakončil trochu smolný víkend opět čtvrtým místem Jan Lauerman, který stejně jako v sobotu sahal na medaili ale nakonec mu chybělo něco málo přes minutu aby mohl slavit bronz. Michal Prošek dojel ve středu pole na 25. místě.

V kategorii H21A utekla o 9 vteřin bronzová medaile Milanu Venhodovi, který zajel parádní závod. Štěpán Moravec se i přes dvě velké chyby nakonec vešel do TOP 15 a obsadil 14.místo.

Pavlovi Izdnému závod příliš nevyšel a v kategorii H21B skončil na 17.místě.

Čtvrté místo Petry Bartákové v kategorii příchozích na trati Open Short pak uzavřelo víkendové mistrovství.