Mistrovství světa MTBO

MS MTBO začalo v pondělí 10.8. v Izraeli za účasti dvou jihlavských borců. Renča Paulíčková i Honza Lauerman bojovali mezi světovou špičkou. Z výsledků stojí za pozornost určitě 4. místo Renči ve štafetách a 13. místo Honzy ve sprintu. Ostatní jejich výkony nakonec zůstaly trochu za očekáváním.

Závody jsou náročné nejen fyzicky (hlavně kvůli vedru, ale i kopcovitému terénu) ale i po technické stránce díky kamenitému terénu s ostrými kameny a trny a tedy zvýšeným rizikem defektů.

Program MS je následující:

Po 10.8. – long – kvalifikace

Ut 11.8. – middle

Ct 13.8. – štafety

Pa 14.8. – sprint

So 15.8. – long – finále

Z pondělní kvalifikace longu postoupili dle očekávání do finále jak Lauič z 6. místa tak i Renča z 11. místa ve svých skupinách.

O první sadu medailí se bojovalo v úterý na middlu. Renča skončila na 21. místě se ztrátou 8 minut na vítěznou Finku Hara. Lauič bohužel několikrát chyboval a to stačilo pouze na 37. místo.

Ve štafetách to vypadalo v průěhu závodu na medaile. Renča finišovala české áčkové štafetě pro 4. místo, 40 vteřin za bronzem a komentovala to takto: „Jela jsem s Mischi Gigon a Schaffner, ale měla jsem pak delší farstu a tam potkala ztracenou Rusku Chernikh. Až na předsběrku jsme jely spolu, pak ale bohužel zařadila turbo. Škoda, tentokrát to mohlo vyjít, k medaili bylo opravdu blízko.“ Lauič jel na druhém úseku českého béčka, nicméně obě naše štafety jely velmi vyrovnaně a ještě v průběhu třetího úseku jeli finišmani Tomeček a Pospíšek společně na medailových pozicích. Pospíšek bohužel zničil rám (závod přesto dokončil), Tomeček dofinišoval českému áčku pro stříbrné medaile.

V pátek se jel sprint na archeologickém nalezišti Neot Kedumim. Technicky náročné tratě vyžadovaly soustředění od začátku do konce. V ženách slavila triumf Slovenka Hana Bajtošová, která obhájila loňský titul. Renčin výkon stačil bohužel až na 24. příčku, tak jako v předchozích závodech velmi bojovala s nepříjemným horkem. V mužích vybojoval titul Australan Adrian Jackson, na velmi solidní 13. příčce skončil Honza Lauerman, zatím jeho nejlepší výsledek na tomto MS.

MS bylo zakončeno finálovým závodem na klasické trati (long). Závodníky opět čekalo vedro a technicky velmi náročné tratě. V ženách si pro mistrovský titul dojela Christine Schaffner (SUI), z českých žen nejlépe dojela na 9. místě Martina Tichovská, Renata bohužel závod nedokončila. V mužích vybojoval druhý titul Australan Adrian Jackson, který vyhrál skoro s tříminutovým náskokem. Nejlepší český muž Jiří Hradil skončil 9., Lauič dojel na 27. místě.

Stránky MS MTBO