Náročný vrchol sezóny u Jablonce

Letošní šampionát na klasické trati uspořádal Tatran Jablonec v prostoru severně od města směrem k Bedřichovu. Drsná příroda, tvrdé žulové balvany, vysoké borůvčí, strmé svahy, tak by se stručně dal charakterizovat hřeben Maliníku, kde se běželo. Na start se postavilo celkem 1.600 závodníků, Jihlava měla též početné a kvalitní zastoupení. Sobotní kvalifikace protřídila početné startovní pole a určila postupující do nedělního boje o medaile ve finále A. To se podařilo šesti jihlavským veteránům, ostatní pak běželi některé z nižších finále.

V hlavní mužské kategorii zvládl nejlépe kvalifikaci Bořek, který 11. místem vybojoval postup do B finále. Stejné finále si mezi mláděží díky solidnímu výkonu vyběhli také Aneta (D20), Matěj (H16) a Péťa (H20), ostatní se museli spokojit s nižším finále C. Podle očekávání pak šestice veteránů (Bára, Dana, Jára, Lauič, Alfi a Véna) s přehledem postoupili do bojů o medaile.

Nedělní finále bylo možná až nad očekávání drsné – kopcovaté, s borůvčím a klacky pod nohama, zkrátka velmi fyzicky náročné. Ani mapová stránka však nebyla snadná – volba zda je výhodnější traverzovat v náročném terénu, obíhat nebo jít přímo nebyla vždy na první pohled zřejmá a rozdíly nebyly ve vteřinách ale v minutách.

I když se jednalo o nižší finále, tak řada mládežníků běžela výborně v B-finále: D20 – 6. Aneta, H20 – 1. Péťa, H16 – 11. Matěj, H21 – 15. Bořek. V C-finále běžel velmi dobře Mára.

Veteránské medaile nakonec letos vybojovaly dámy – na rozdíl od předchozích let, kdy častěji vozili medaile pánové. Skvěle si s tratí i všemi soupeřkami poradila Bára a získala zlato v D40, bronzovou medaili přidala Dana v D55. Jára se omladil do H35, kde v náročné konkurenci vybojoval 6. místo. Vůbec nejobsazenější kategorie Veteraniády byla H45 s 90 startujícími, kde v náročném souboji hned tři jihlaváci obsadili první desítku: 5. Alfi, 6. Lauič a 9. Véna.