Nečekaná dorostenecká medaile v LOB

Odložený trojzávod LOB v Jizerských horách – M ČR štafet, ve sprintu a na klasické trati – se skvěle vydařil za účasti téměř 300 závodníků. Díky tomu, že v průběhu týdne v Jizerských horách hodně nasněžilo (po předchozí velké oblevě a dešti v pondělí), byla zachráněna nejen Jizerská 50, ale také LOBy v Rejdicích, původně plánované na polovinu ledna. Prostor závodu zahrnoval jednak standartní turistické tratě (vedené většinou lesem) v okolí Rejdic a Pasek nad Jizerou doplněné o množství skůtrových stop na přilehlých loukách.

Závodů se účastnila i poměrně početná jihlavská výprava. Vláďa, Míša, Matěj i Štěpánka již byli rozmapovaní z předchozí ZODM (ale tentokrát to bylo o kus náročnější jak mapově tak i fyzicky), Véna z veteránského Mistrovství světa, pro ostatní to byl letošní první závod.

Úvodní M ČR štafet využilo jen menší část lesa, většina tratí byla zajímavě namotaná na loukách. V mužích vedla po celou trať štafeta KOS Slavia Plzeň ve složení Jiří Bouchal, Lukáš Richtr a Jan Hašek a v cíli měla náskok před druhými (Sokol Dobřichovice – Tomáš Rusý, Lukáš Kettner a Ondřej Hlaváč) skoro pět minut, na třetím místě dojela minutu za stříbrem štafeta Slavia Liberec orienteering (Michal Horáček, Jakub Vodrážka a Jakub Škoda). Jihlavský „mužský“ tým jel v nestandartním složení Jára Vítek, Bára Chudíková a Honza Lauerman a vybojoval pěkné 5. místo. Titul v dorostencích získala s obrovským náskokem štafeta USK Praha A (Jiří Blaha, Dominik Průša, Matyáš Zakouřil), druhé bylo béčko VSP a třetí asi poměrně překvapivě štafeta OK Jihlava ve složení Míša Srbová, Vláďa Srb a Matěj Vítek. Kompletní výsledky.

Odpolední Mistrovství ČR ve sprintu za krásného slunečného počasí se jelo prakticky celé po loukách. Tratě byly zamotané, neustále bylo třeba dávat pozor na změny směru, nenechat se nachytat na jiný remízek či cizí kontrolu. Díky relativně nízké sněhové pokrývce se hodně často jezdilo přímo, ale to na orientační zajímavosti a náročnosti neubralo. V ženách v úvodu vedla Lenka Mechlová (SHK), na 5. kontrole se do vedení dostala Kateřina Neumannová (PVP) a po velmi dobrém výkonu si dojela pro titul s náskokem 38 sekund.  Bára Chudíková skončila na 9. místě. V mužích se ve vedení na trati střídali Jakub Škoda (VLI) s Petrem Horvátem (SSU), nakonec byl v cíli o 13 sekund dříve liberecký závodník. Oba jihlavští eliťáci dojeli v první destíce: 7. Honza Lauerman a 10. Milan Venhoda. V D17 skončila těsně za bednou na 4. místě Míša Srbová. V nemistrovských kategoriích si výborně vedli i ostatní jihlaváci, vypíchnout je potřeba hlavně: H14 – 3. místo Vláďa Srb, D14 – 5. místo Štěpánka Hofhanzlová, H35 – 2. místo Jára Vítek. Výsledky jihlavských závodníků

Tratě nedělní mistrovské klasiky vedly nejdříve v lesní části většinou po turistických trasách, kde rozhodovaly hlavně lyžařské schopnosti a správná volba postupu. Až samotný závěr tratí pak zavedl závodníky opět na louky v blízkosti centra. Výsledky ve většině kategorií byly hodně vyrovnané. V ženách si pro titul dojela nestárnoucí Helena Randáková (VRL). Bára Chudíková jela celou trať rovnoměrně bez zaváhání a to ji vyneslo na 6. místo.  V mužích vedl skoro celou trať Vojtěch Bartoš (MLA), dvě malé chyby v závěru ho stály vedení, do kterého se zásluhou řady nejlepších mezičasů v závěrečné fázi probojoval Radek Laciga (SZP) a v cíli slavil mistrovský titul. Oba jihlavští zástupci v této kategorii si v náročném dlouhém závodě pořadí oproti sprintu vyměnili: 10. Milan Venhoda a 13. Honza Lauerman. Druhou bronzovou medaili z víkendu vybojovala v D17 Míša Srbová. Výborné výsledky zopakovali i v H14 Vláďa Srb – 3. místo a v D14 Štěpánka Hofhanzlová – 5. místo. Ve veteránské kategorii H35 zabojoval na 2. místě Vláďa Srb a 5. Jára Vítek. Výsledky jihlavských závodníků

Reportáž s fotogalerií na stránce LOB