OB sezóna začíná!!!

Loni zhruba touto dobou jsem psal článeček, který jsem uvedl textem jedné známé písničky: „zas je tu jaro je tu“. A co se od té doby změnilo? Naštěstí celkem nic… Takže pořád platí „zas je tu jaro je tu“ (lidi šílí).

Tělocvičnám je zase na nějakou dobu konec a pomalu se už přesouváme do lesů, které jsou teprve tím pravým místem pro OB. Už zase stačilo proběhnout první letošní soustředění na Čeřínku, první letošní středeční mapový trénink a vyrazili jsme i na první letošní oblastní závody.

Co se tělocvičen týká, tak letos se sešlo opravdu hodně dětí a musela být proto vytvořena další tréninková skupinka. Toto jemnější rozdělení se nám myslím osvědčilo a všechny tři dětské skupiny si mohly program mnohem lépe přizpůsobit svým možnostem a potřebám.

Na Čeřínku jsme se koncem března opět v hojném počtu sešli na chatě Moravských kováren a nenáročné tréninky zaměřili hlavně na „probuzení“ po zimě. Hlavním cílem bylo opětovné nalezení správných orientačních návyků a postupů. Samozřejmě také nešlo odolat bobování na ještě stále zasněžené sjezdovce a Alfi přišel opět s dalším dílem svých úspěšných tvořivých dílen – tentokrát se budovaly jaderné elektrárny, reaktory, solární panely a podobná zařízení, která nám pomohou překonat plánovaný „blackout“. Nedělním vrcholem byly opět tradiční a vysoce prestižní štafety, kde letos sehrál velkou roli i faktor náhody, protože bylo nutné hledat kontrolu na libovolném objektu v kolečku kontroly – čím zkušenější závodníci, tím větší kolečka v mapě měli.

Naplno už se také rozbíhá kolotoč běžeckých a mapových tréninků. Běžecké tréninky se konají každé pondělí v prostoru parkoviště pod Šacberkem a mapové tréninky na různých místech v okolí Jihlavy – zde je nutné pravidelně sledovat oddílové stránky, kde se budou postupně objevovat aktuální informace o místech jednotlivých tréninků. Každopádně, kdo se rozhodne to s OB opravdu zkusit, tak by měl středeční tréninky navštěvovat co nejčastěji!!!

První letošní (dvoj)závod proběhl o víkendu v městečku Skuteč, kde oddíl z Chrasti uspořádal nejprve závod na krátké trati a odpoledne městský sprint. Potěšitelné je, že z Jihlavy dorazila velmi početná výprava zhruba padesáti závodníků. Dopolední závod lze jistě hodnotit jako velmi…(ale tam ať si každý dosadí, co uzná za vhodné). Pro Vysočinu netradiční terén v okolí zatopených bývalých lomů byl mapově náročný, nohy nám často brzdila těžká kamenná podložka a kategorie, které byly nuceny opustit bezpečí cest, se musely utkat s hustým podrostem keřů a tlustými pruty ostružin. Prostě nic zde nebylo zadarmo, mapa i terén nás po zimě důkladně prověřily a tak je to správné a tak to má být.

O co těžší byla dopolední krátká trať, tím lehčí byl odpolední sprint přímo v městečku Skuteč. Jednalo se převážně o mapově nenáročný běh ulicemi a občasné odbočení mezi paneláky, bytovky, nebo nějaké veřejné prostranství. Takže celý závod byl hlavně o rychlém běhu a rychlé volbě postupů.

Podrobnosti a výsledky obou závodů lze najít na stránce http://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?…

Nezapomeňte se postupně přihlašovat pomocí nového přihláškového formuláře, který je na oddílových stránkách, na další letošní závody. Zvláště děti opět upozorňuji na nutnost absolvování alespoň 5 závodů za sezónu. Kdo toto nesplní, může být z kapacitních důvodů odmítnut například ze soustředění nebo příští zimu z tělocvičny.