Österreichische Meisterschaft in MTBO

Zatímco větší část oddílu odjela do sousedního okresu si zaběhat, tak skupina jihlavských bikerů ve složení Lauič, Bára, Štěpán, René, Véna, Pavča a Piko se vydala do sousedního Rakouska, kde se konalo rakouské MTBO mistrovství avšak spojené s Českým pohárem. Závody se konaly zhruba 50 km od českých hranic, jižně od Zwettlu u vesničky Grafenschlag.

Do závodu se přihlásilo kolem 170 českých závodníků + 150 domácích, takže celkově slušná účast, na rakouské poměry nadstandardní, na české podměrečná ;-)

Zdejší terény jsou nám částečně známé, v minulosti se v této oblasti již závodilo, přesto nás leccos překvapilo. Hlavní cesty byly pevné, velmi rychlé, naopak vedlejší menší cesty a pěšiny byly pekelně těžké: samý kořen, tráva, v mnoha případech špatně v terénu rozpoznatelné. Zkrátka objíždět po plných co to jde. Kdo na tuhle taktiku přišel včas, vyhrál.

V sobotu byl na programu middle, v náročné konkurenci elity si nejlépe vedl Štěpán (12. místo), těsně následovaný Lauičem (13.) a Pikem (16.). Všichni ostatní z jihlavské výpravy pak už posbírali medaile. Nejcennější v dámské elitě René za druhé místo, Bára v áčkách třetí, Véna (M40) a Pavča (M21B) vyhráli.

Nedělní klasika byla více cyklističtější, neboť méně kontrol a delší postupy znamenaly více možností objíždět po lepších cestách. I tak se ale terénu úplně vyhnout nešlo. Navíc v průběhu závodu začalo dost intenzivně pršet (možná přesněji lejt jako prase), takže v v cíli byli všichni k nerozeznání stejně hnědí… :-)

V pánské elitě se Lauič vyšvihl na 5. místo, zbylí dva eliťáci si oproti předchozímu dni trochu pohoršili (19. Piko, 22. Štěpán). Všichni ostatní naprosto přesně zopakovali svoje předchozí – medailové – umístění: v dámské elitě René druhé místo, atd.

Určitě mělo smysl do Grafenschlagu vyrazit. Ať už pro body do Českého poháru nebo poznat jiný typ terénu a mapování, což se reprezentantům bude hodit. Stejný rakouský pořadatel se totiž připravuje v následujících letech na postupně ještě větší akce: v roce 2017 Světový pohár a v roce 2018 Mistrovství světa, vše v oblasti Waldviertel, tedy v blízkosti českých hranic okolo Zwettlu.