Reality show „Útěk z ostrova Smrčná“

Je to stará pravda, že člověk nikdy netuší, do čeho se jednou „přimotá“. Stačil menší útok hackerů a nikomu z 45 přihlášených na letošní soustředění nedošel mail, že soustředění se přesouvá na jiné místo, protože v našem táboře na Smrčné se natáčí další díl nechvalně proslulé reality show „Útěk z ostrova“. Producenti filmařů totiž podplatili DDM Jihlava a obsadili tábor právě v našem termínu. Všichni účastnící soustředění tedy spadli rovnýma nohama přímo do natáčení a stali se z nich hlavní postavy tohoto natáčecího dílu. Nechvalným vrcholem začátku tábora byl zbabělý útěk většiny přítomných vedoucích, kterým se podařilo autem přejet poslední přístupový most k táboru. Most byl ihned poté zbořen a tím byli všichni přítomní definitivně odříznuti od civilizace.

Filmaři rychle pochopili, že i na orientačním běhu mohou zbohatnout. A tak děti mimo úkolů spojených s natáčením reality show, musely pravidelně dokazovat své kvality i průběhu náročných OB tréninků. Nutno podotknout, že velké části účastníků to šlo velice dobře a že zaslouží velkou pochvalu. Opět byla snaha udělat všechny tréninky co nejpestřejší a užít při nich také trochu legrace. Většinou se běhalo v lese za táborem (už na podzim zde bude oblastní závod na úplně nové mapě), ale nechyběly ani tréninky na Melechově a pro starší i na mapě jarního MČR na krátké trati v Lipnici nad Sázavou. Orientační příprava měla jako každý rok jeden hlavní cíl – přípravu na závěrečné, vysoce prestižní štafety. Jako jeden z nejlepších tréninků byl hodnocen trénink, který nám připravil eliťák Mára v prostoru tzv. „Mordoru“, který jsme do této doby považovali za v podstatě neběhatelný a nikdo z nás se tam neodvažoval žádnou kontrolu umístit. Velkou oblibu také získal trénink, při kterém se jeden ze dvojice snaží v lese najít kontrolu pouze podle slovního popisu druhého ze dvojice. Při smíšených sprintových štafetách na Melechově jsem konečně viděl naplno běžet i ty dosud největší lenochy.

Pod nenápadným (ale permanentním) dohledem natáčecího štábu proběhly i všechny akce, bez kterých by Smrčná nemohla být Smrčnou – výlet vlakem na Stvořidla nebo na zámek ve Světlé nad Sázavou, jízda na igelitové skluzavce, výroba batikovaných čelenek, šátků a triček, závěrečný oheň, nebo velké množství různých her a soutěží Závěrečná soutěž nakonec zlomila vaz i producentům soutěže, protože náklady na střelbu ze vzduchovky, luku, plavbu na nafukovacím člunu apod. nedokázali už finančně zajistit a v předposledním natáčecím dnu finančně zkrachovali a natáčení soutěže ukončili. Děti se na závěr spojily, producenty vyhnaly a zneškodnily i do té doby neomezeného vládce ostrova – zlého Šamana.

V náhodně nalezených zápiscích režiséra soutěže se dalo mimo jiné vyčíst třeba to, že letos bylo pravidelné kuchařské duo nahrazeno první den kuchařkami – učnicemi a že vše dobře dopadlo a hlady nikdo neumřel, že po letech se zase běžely úplně tradiční štafety, neboť některé mladší děti na jaře při štafetách v Rantířově nevěděly, jak se štafety běhají a před startem se domlouvaly, kdo poběží na nejvzdálenější kontroly a kdo na ty bližší…, že léty opotřebené celty některých stanů už toho deště moc nevydrží a tak po loňském nácviku i letos proběhly 2 velké podvečerní evakuace ze stanů do náhradních prostor a nebo že letní déšť už není pro nikoho žádná tréninková překážka, zvláště když letní sluníčko pravidelně stačilo sušit občas mokré věci.

Prostě i letos to byl podle mého názoru příjemně prožitý týden s orientačním během a spoustou jiné zábavy. Mnohem lépe než stručným popisem jde atmosféru tábora ukázat na základě pěkných fotek od Kuby Novotného, které si můžete prohlédnout zde:

1. – 3. den – https://photos.app.goo.gl/…SKL1T90SZHk1

4. a 5. den – https://photos.app.goo.gl/…u5KNATVoqd82

6. a 7. den – https://photos.app.goo.gl/…XsDnGOMDmBO2