Švédská 10MILA

Začátkem května se ve Švédsku, nedaleko města Örebro, konaly jedny z největších OB štafet na světě a to TIOMILA (10MILA). Na ty se z Jihlavy vydal Vojta Orany, Matěj a Hana Vítkovi a jako trenér a řidič jel Jára.    Jeli jsme společně s dalšími orienťáky z TSM Pardubicko (celkově měla výprava 25 členů). 10MILA byla hlavní cíl celé naší cesty, ale předcházelo jí ještě přípravné týdenní soustředění ve švédském městě Finspång.

Po dobu celého pobytu jsme bydleli v klubovně orientačního klubu Finspång, která byla opravdu dobře vybavená a byla tam například i sauna, tělocvična a plně vybavená kuchyň. Každý den zde probíhal víceméně stejně: dva tréninky v okolních lesích, kromě odpočinkových dnů, kdy byl

jen jeden trénink, a večer rozbory tréninků s GPS. Terény byly náročné s těžkou podložkou a málo orientačně význačnými body – prostě švédská klasika. Každý trénink byl trochu jiný (např. krátké okruhy, hromaďák, azimuty přes chybějící části mapy, …). Určitě zde chci zmínit trénink pořádaný klubem z Norrköpingu, kterého jsme se také zúčastnili a na který se sjížděli orienťáci z více klubů – vypadalo to jako malý oblastňák. Skvělým zpestřením byl také zdejší oblastní závod na klasické trati, na kterém v kategorii H18 doběhl Vojta 4. a Matěj 7. a Hanička vyhrála kategorii D16.

Samotná 10MILA proběhla v sobotu a v neděli 7. a 8.5.. Nejdříve čtyřčlenná dorostenecká štafeta, ve které běžela Hanička 3. úsek, byla 16. (250 štafet), což byl velký úspěch. Mužská desetičlenná štafeta, ve které běželi Matěj a Vojta 8. a 9. úsek, byla 96. (přes 300 štafet), což vzhledem k tomu, že běželi proti mnohým zkušeným skandinávským závodníkům, je také velmi dobrý výsledek. Na mužské kategorii bylo určitě zajímavé, že startovala večer v 21:30, takže velká část závodu (zhruba 6 úseků) se běžela v noci s čelovkami, což je v těžkém skandinávském terénu samo o sobě obdivuhodný výkon. Na oba zástupce Jihlavy ale vyšly denní úseky, které běželi až po svítání v neděli ráno.

Hned po doběhu závodu už nás čekala jen dlouhá a únavná cesta domů, kam jsme se vrátili v pondělí po obědě.

I díky překvapivě dobrému slunečnému počasí, kvalitním tréninkům a úžasnému zážitku na 10MILE, hodnotíme celou akci jako velmi podařenou a je pro nás všechny povzbuzením do dalších tréninků a závodů.

Pořadatelské video ze závodu:

https://www.youtube.com/watch?v=VPcstU4wa0U

Pro čtenáře stránky OK Jihlava sepsal Matěj „Skříťa“ Vítek.