Úspěšně na Zimní olympiádě dětí a mládeže

Na programu ZODM je už tradičně také LOB a i když letos sněhové podmínky nejsou úplně příznivé, všechny plánované závody se uskutečnily. ZODM 2020 hostil Karlovarský kraj. Hlavní lokalita pro lyžařské disciplíny je pak Boží Dar respektive jeho nejbližší okolí. V každé kategorii (D16, H16, D14, H14) startují vždy dva závodníci z každého kraje, mezi nimi i tři členového našeho oddílu: Míša Srbová, Vláďa Srb a Matěj Vítek.

Samotným závodům předcházelo slavnostní zahájení celé Olympiády, které se událo v karlovarské KV Aréně. Proběhlo nastoupení jednotlivých výprav s vlajkonoši ve formě slavných sportovců, např. Václav Nedorost za Jihočeský kraj nebo Eva Vrabcová Nývltová za Královehradecký kraj. Olympijský oheň pak zažehla olympijská medailistka lyžařka Šárka Strachová.

Po velkých peripetiích se sněhem a změně programu se úvodní sprintový závod běžel v biatlonovém areálu Eduard. Původně plánovaný závod na Jahodové louce (závodní areál nedaleko Božího Daru) musel y důvodu nedostatku sněhu změnit lokalitu na nedaleký Eduard. Celkem 112 závodníků si mohlo užít pro LOB sice na relativně malém prostoru ale organizačně na vysoké úrovni: všichni běželi s GPS jednotkou, razili bezkontaktními čipy SIAC, atd. Stavitel tratí Petr Mareček odvedl výbornou práci a připravil velmi kvalitní tratě pro všechny kategorie. Ukázalo se také, že startovní pole je velmi vyrovnané a ve všech kategoriích probíhaly velmi těsné souboje. Nejdříve se na startu představili závodníci mladších kategorií D14 a H14. Mezi chlapci H14 byly boje velmi těsné, mezi 1. a 3. závodníkem rozestup 10 vteřin. První místo vybojoval Antonín Svoboda (Plzeňský kraj), druhé místo obsadil Tomáš Zrník (Pardubický kraj) a třetí dojel Filip Mairich (Liberecký kraj), na skvělém 6. místě skončil Vláďa Srb. Mezi dívkami D16 byla již od první kontroly nejrychlejší Adéla Randáková (Královehradecký kraj), která během trati vedení nikomu nepřenechala a mohla slavit olympijské zlato. O druhé a třetí místo se vedl těsný boj – 3 závodnice se seřadily ve dvou vteřinách. Více štěstí nakonec měla Tereza Pecková (Liberecký kraj), která brala druhé místo. Třetí místo pak patřilo Agátě Moskvové (Pardubický kraj). Výborně si vedla i Míša Srbová, která skončila šestá. V kategorii H16 putovalo zlato do Jihomoravského kraje zásluhou Jakuba Milána, Matěj Vítek skončil na solidním 19. místě.

Kompletní výsledky, mapy a mnoho dalších informací

Závod na krátké trati proběhl v přímém televizním přenosu, tentokráte se jelo v lyžařském areálu na Fichtelbergu. původně se mělo jet s hromadným startem, ale jak kvůli televiznímu přenosu, tak i z důvodu rozsahu závodního prostoru a tedy odpovídajícím možnostem stavby tratí byl změněn na intervalový start. Startovalo se v opačném pořadí dle výsledků pondělního sprintu. Závod se podle plánu jel v lyžařském areálu na německé straně hranice hned vedle Božího Daru. Sněhové podmínky tam byly lepší, také proto že základ areálu je uměle zasněžován. Tratě byly sice opět hodně namotané, ale zajímavé a s několika volbami postupů. Drtivá většina stop byla širokých, takže rozhodovalo hlavně lyžařské umění, ale pochopitelně také plynulost mapování.

V H16 vedl po celou trať Marek Štěrba (Karlovarský kraj) a v cíli měl náskok více jak půl minuty před vítězem sprintu Jakubem Milánem (Jihomoravský kraj), pro třetí místo si dojel Matyáš Zakouřil (Praha). Matěj Vítek si oproti sprintu o místo polepšil na 18. místo. V D16 stejně jako ve sprintu vyhrála jasně Adéla Randáková (Královéhradecký kraj), téměř minutu zpět zůstala na druhém místě Markéta Štefanová (Liberecký kra) a třetí byla Hana Malečková (Praha). Skvěle bojovala Míša Srbová – 5. místo je parádní výsledek. V H14 byl opět nejlepší Antonín Svoboda (Plzeňský kraj), o minutu a půl byl pomalejší Filip Mairich (Liberecký kraj), další minutu zpět byl bronzový Vilém Štrait (Praha). Vláďa Srb opět skončil na 6. místě.

TV přenos komentoval Jakub Stařík s Ondrou Vodrážkou, nicméně samotný přenos měl namále neboť režisérský SW se podařilo rozběhnout až těsně přes samotným závodem.

Záznam TV přenosu

V biatlonovém areálu Eduard se jel poslední LOB závod letošní Zimní olympiády dětí a mládeže: závod sprintových štafet ve formátu smíšené dvoučlenné štafety, kdy každý běžel dva úseky. Závod začínaly dívky a končili chlapci. Závodníci se vydali do tak trochu známého terénu, protože na Eduardu se jel už pondělní sprint. Důležité bylo ovšem nenachat se nachytat na cizí farstu a orazit správně všechny kontroly. V každé kategorii mohl každý kraj postavit 2 štafety, tudíž při hromadném startu vyjelo v obou případech najednou 28 štafet. 

Nejdříve se na trať vydali závodníci kategorie DH16. Postupně v čele vykrystalizovaly týmy Hlavního města Prahy a Karlovarského kraje, které bojovaly o vítězství. Nakonec se závod lépe vyvedl Praze a dvojice Hana Malečková a Jiří Blaha brala zlato. Se ztrátou půl minuty dojel do cíle Karlovarský kraj (Marie Bartošová, Marek Štěrba), bronz brala druhá štafeta Prahy ve složení Markéta Kodejšová a Matyáš Zakouřil. Míša Srbová jela spolu v Matějem Vítkem ve vysočinské jedničce a finišovali na pěkném 10. místě. V závodě kategorie DH14 byly rozdíly větší. Pro jasné vítězství si dojela štafeta Libereckého kraje ve složení Jolana Skalová a Filip Mairich, která se pohybovala v čele téměř po celý závod. Vláďa Srb bojoval ve vysočinské štafetě spolu se Štepánkou Hofhanzlovou a stejně jako jejich starší parťáci brali pěkné 10. místo.