Zimní soustředění ve Větrném Jeníkově

Až se jaro zeptá, co jsi dělal v zimě, může řada našich mladých nadějí odpovědět: „Přeci trénoval. Dokonce teorii i běh“. Poslední lednový víkend jsme uspořádali soustředění pro děti školou povinné, tedy kategorie HD 10 – 14.

Zázemí nám poskytla ZŠ Větrný Jeníkov, za což jsme byli velmi vděční. Michal Prošek (Pifi) připravil naprosto úžasné školení teorie orientačního běhu, které s velkým zájmem všichni sledovali. Vždyť opakování je matka moudrosti a nikomu staršímu neuškodí oprášit zapomenuté znalosti. Ovšem teorie OB, podaná zábavnou formou, byla určena hlavně dětem. Přeci jen nemáme tolik času se jí věnovat během zimní přípravy. Toto soustředění krásně vyplnilo mezeru ve vzdělání, bez kterého se orientační běh zkrátka neobejde. 

Stejně jako se děti učí nejprve jednotlivá písmena, ty skládají do vět, aby nakonec složily celý text, stejně tak se učily správné provedení běžeckého kroku, aby přeběhly hřiště a při prvních jarních závodech i složitý terén lesa. K tomuto jsme využili tělocvičnu, kde bylo místo i na hry s míčem a trochu volné zábavy. Pod vedením Barči Chudíkové absolvovali některé děti i výběh v terénu a mohly potvrdit, že Větrný Jeníkov svůj název skutečně nezapře. Ještě dnes se divím, že vichr někoho neodnesl. Večer musely děti aktivovat mozkové závity, aby správně odpovídaly ve kvízech a vědomostních soutěžích. Potrénovali jsme skutečně vše, co k orientačnímu běhu patří. Ostatní oddíly se budu divit, až uvidí v lese mladé rakety z OK Jihlava.

Naše děti jsou houževnaté, poslouchají a je radost s nimi pracovat. Proto se všichni těšíme na jarní soustředění, které se uskuteční v březnu u Nového Města na Moravě.