Dvě medaile z M ČR na klasické trati

obrazek Letošní Mistrovství na klasice pořádal oddíl LPU na Vysočině, konkrétně v Pusté Rybné (což je přes kopec ze Svratky a Milov). Terén tedy víceméně nezáludný, rychlý, běžecký, což by našincům mohlo vyhovovat. V takovém typu terénu je potřeba běžet proklatě rychle (však se taky běhalo těsně nad 5 min/km) ale současně nechybovat. Na startu bylo více než 1.500 závodníků, Kromě tradičně napínavých bojů v hlavních kategoriích dospělých i mládeže se sešla i velmi početná a silná konkurence mezi veterány.

Tradičně byla v sobotu na programu kvalifikace, která rozhodovala, kdo o den později poběží o medaile. Z jihlavských závodníků se sítem rozběhů podařilo dostat do finále A těmto 9 borcům a borkyni: Terka Čechová, Péťa Čech, Honza Čech, Honza Bořil, Mára Prášil, Jára Vítek, Milan Venhoda, Petr Kaňák, Zdeněk Kopecký.

Kopec smůly si vybrala jedna z favoritek D55 Dana, která běžela bez popisů kontrol (zapomněla si je) a bohužel díky tomu orazila chybnou kontrolu.

Výsledky jihlavských závodníků v semifinále

Nedělní finále bylo o něco náročnější, kopcovatější, zarostlejší, přesto stále velmi rychlé (však třeba nejlepší muži běželi 17,2 km pod 90 minut!). Stavitel tratí připravil ve všech kategoriích pár dlouhých postupů (jak se sluší a patří na klasiku), většinou ale hledání optimální varianty nebylo nijak záludné.

Nejdříve se do lesa vydali ti z nižších finálových skupin B a C, mistrovské finále startovalo tradičně později. V dorostenkách D18 letos Terka Čechová na nejlepší nestačila, běžela sice vyrovnaně a bez chyb ale pomaleji a tak skončila na nepopulární „bramborové“ pozici. Ještě že se letos vyhlašovalo 6 nejlepších, takže na ni nějaká cena zbyla … ;-) V H16 Péťa Čech udělal na dlouhém postupu 3-minutovou chybu, což ho odsunulo z průběžného 6. místa na konečné 13. místo. Hned dva adepty na medaili jsme měli v juniorech: Bořek dvakrát chyboval a pak ani rychlý běh už nestačil na lepší než 11. místo (i když jen 3 minuty za medailí), Honza Čech běžel čistě a v cíli se radoval z bronzové medaile.

V hlavní mužské kategorii byl Mára Prášil s odstupem nejstarší závodník, přesto za sebou nechal desítku „mladých a nadějných“ (a stovku dalších v nižších finále) a doběhl na výborném 22. místě. Velký obdiv za tak skvělý výkon!

Mezi veterány bojoval o medaili v H40 Jára Vítek, v nabité konkurenci je jeho 6. místo velmi pěkný výsledek. Poprvé v H45 běžel Milan Venhoda, po minutové chybě na první kontrolu sice většinu dalších mezičasů měl nejrychlejších a tím počáteční ztrátu postupně stahoval, v cíli jej nakonec na druhém místě od vítězství dělilo jen 13 vteřin. Petr a Zdeněk v H55 měli na medailové pozice větší ztrátu, lépe doběhl Kony na 12. místě, Zdeněk skončil 23.