Jak jsme opět utekli HROBníkovi z lopaty

Letošní závod v HROB (horském OB) proběhl v dalekých Krušných horách, s centrem v lyžařském středisku Klíny nedaleko Litvínova. Je potěšitelné, že se zúčastnilo i několik odvážlivců a milovníků dlouhých výběhů z našeho oddílu.

A jaký že byl letošní závod? No, lehký tedy rozhodně nebyl… Ono už prohlášení hlavního pořadatele Honzy Tojnara na webu o-news, zhruba měsíc před závody, budilo značný respekt: „Možná při něm (rozuměj závodě) v někom vzbudím mylný pocit, že se mu chci pomstít. Ne, neočekávám, že mi v cíli všichni padnete do náruče. Postačí mi, když padnete!“ Obavy nebudily snad ani tak délky tratí, jako opravdu velké převýšení. V naší veteránské kategorii bylo například na neděli avizováno neuvěřitelné převýšení 1.600 m!

V sobotu ráno nás v Litvínově probudilo ťukání deště na střechu našeho podkrovního apartmánu, teplota se držela těsně nad nulou a hustá mlha milosrdně přikryla okolní prudké kopce.

Úvodní scorelauf byl letos hodně dlouhý (asi polovina celé etapy) s velkým množstvím voleb – to se staviteli opravdu moc povedlo. Od první chvíle se seznamujeme s okolními prudkými stráněmi porostlými převážně listnatými lesy, rozbahněnými cestami, plně napuštěnými bažinkami a často kamenitou až suťovitou podložkou. Na konci scorelufu se počasí na chvilku zlepšuje, ale je to jenom past na ty, kteří nevědí, že na horách se počasí mění každou chvíli. Kdo si při průběhu přes Klíny odložil třeba bundu, tak v dalších kilometrech musel opravdu litovat. Na zbytku trati totiž mlha najednou opět houstne (jednoduchou kontrolu v rohu louky musíme běžet na azimut podle buzoly), teplota klesá k nule, ve vyšších polohách leží zbytky mokrého sněhu a ze stromů na nás neustále kape studená voda. Další a další kilometry si už vybírají svoji únavovou daň, běh často přechází do klusu, v těžších pasážích už je dobrá i chůze. Ke konci už celkem drkotám zuby a nemohu se dočkat konce etapy. Jára s Vénou už na mě naštěstí čekají a jen se převléknu, tak rychle jedeme do Litvínova a tam si sedám na 15 minut do teplé sprchy. Optimista by řekl, že polovina je už za námi…

Ale jestli panovaly jisté obavy v sobotu, tak teprve nedělní etapa byla zlatým hřebem závodu. Autobusy nás převezly na start nedaleko Litvínova, do oblasti Hornojiřetínské výsypky. Zde se jedná o rozsáhlý prostor se zvlněným skandinávským terénem, s množstvím údolíček, srázků, bažin a rákosím zarůstajících jezírek, vše je vyplněné náletovými dřevinami, keři a ostružinami. Bylo by to zde těžké i s kvalitní OB mapou, s jednoduchou mapou na HROB, to byla opravdová orientační lahůdka a málo která dvojice zde neudělala alespoň nějakou chybu. Jestli si ale někdo myslel, že nejhorší má už za sebou, tak se moc pletl. Z převýšení nedělní etapy jsme totiž neodkrojili téměř nic a cíl byl někde hodně daleko, za hradbou příkrých svahů. Na druhou polovinu této etapy bych snad nejraději zapomněl. Lezeme prudkou strání na kamenitý hřeben, potom dolů do údolí a znovu a znovu to opakujeme. Začínáme vypadat poněkud tragicky – já ztrácím při cestě vzhůru, Honza se naopak trápí v prudkých sebězích. Suneme se už jenom silou vůle. Když dorazíme na sběrku, tak si naivně myslíme, že je to za námi. Ale to se moc pleteme. Nejdříve další prudký sráz a pak už se„jenom“ musíme dostat na vrchol sjezdovky (převýšení ze sběrky do cíle bylo asi 250 výškových metrů). Okolo nás se plouží další zdecimované dvojice, kousek před námi vidíme Bořka, jak oběma rukama tlačí svého zlomeného parťáka do kopce. Když razíme cíl, tak jsem úplně prázdnej, bez emocí, jenom cítím velkou úlevu, že už je to za námi a můžu si někam sednout a dát si teplý čaj. Většina jihlaváků běžela velmi dobře. Zlato si z „přípravných dětských“ kategorií H20 a D20 odvezl Péťa a Evička, stříbro brali Matýsek a v těžké veteránské kategorii Véna s Járou, my to s Honzou Benešem (SJH) nakonec „dobelhali“ na 6. místě, Bořek v hlavní kategorii svého parťáka dotlačil na 14. místě, Terka závod v hlavní kategorii mixů dokončila na 7. místě a Domček s Matějem Š. se prostě maximálně snažili. Jestli jsem na někoho
zapomněl, tak se moc omlouvám!

Různé zajímavosti ze závodu lze na jít na stránce závodů: http://hrob-2016.krk-litvinov.cz/cs/

Nebo na zajímavém webu o-news: http://o-news.cz/hrob-2016/

http://o-news.cz/…r-hrob-2016/

Velice pěkné fotky jsou k nahlédnutí na: https://www.flickr.com/…76131289036/

A kdo chce okusit alespoň slabý HROBový odvar, tak ať nezapomene přijít na Jeníkovský HROBeček: http://hrobecek.8u.cz/