Jihlavský dorost na zimním CEYOC v Polsku

Letošní CEYOC, neboli středoevropský pohár mládeže, proběhl začátkem dubna nedaleko polského města Krakov. Pro závodníky byly připraveny tři závody. V pátek sprint, v sobotu krátká trať a v neděli štafety. Jihlavu zde reprezentovali Matěj Vítek, Hanička, Vojta a Mára, který se vydal na doprovodný Wawel Spring Cup. Závod se spíše měl jmenovat Winter Cup, protože celý víkend sněžilo, což zapříčinilo trochu neférovost závodů, jelikož někteří závodníci měli v lese vyšlapané cestičky.

Páteční sprint měl své místo ve městě Olkusz. Město nabídlo dva typy terénů – panelákové sídliště a historické centrum města s pravidelnými ulicemi. Stavitel si s tratí dal záležet. Připravil závodníkům jak rychlé „ťukací“ pasáže, tak i delší postup s volbou. Fyzicky byl závod dost těžký, protože to v některých místech hodně klouzalo, tudíž o pády nebyla nouze. Celkový dojem ze závodu však pro mnoho lidí nebyl dobrý, protože pořadatelé udělali mnoho organizačních chyb. Například holkám nefungovala jedna kontrola, některé čekaly na kleštičky, některé běžely podle pokynu pořadatele dál. V cíli pak byla většina DISK, ale po protestu se znovu objevily ve výsledcích, které ale asi nejdou brát úplně vážně. Další chybou byl otevřený průchod, který byl v mapě (velmi nečitelně) namalován jako neprůchodný. Někteří závodníci, kteří tudy proběhli, byli diskvalifikováni, někteří ne…Někdo ani neměl možnost tudy proběhnout, protože průchod byl asi v půlce závodu uzavřen. Suma sumárum, ukázalo se zde, že pořádání sprintů není lehká věc. I přes ty všechny organizační problémy to byla fajn zkušenost.

V sobotu se startovní pole přesunulo do lesů jižně od města Ogrodzieniec. Na závodníky byla připravena mapově i běžecky náročná trať v prudkých svazích mezi skalkami s bukovým náletem. Zde byl trochu výhodou pozdní startovní čas, protože v lese se postupně vyšlapávaly cestičky. Ale pozor, nebyla to úplně výhra. Některé vás mohly totiž dovést úplně jinam…Bylo tedy důležité koukat se na buzolu a nebát se vystoupit z cestiček do hloubi zasněžených, bukových lesů. Perličkou bylo občerstvení v cíli. Kdo čekal teplý čaj, byl poněkud zklamán, musela mu stačit teplá, uvařená voda.

Nedělní štafety měly stejné centrum jako v sobotu, ale terén byl úplně jiný. Kopce a skály vystřídala téměř úplná rovina a velké množství hustníků. Tratě byly rychlé a trestaly každé zaváhání. Po štafetách pak následovalo vyhlášení Spring Cupu, štafet, a také týmové soutěže v rámci CEYOC. Tu ovládla Česká republika před Maďarskem a na třetí příčce bylo domácí Polsko.

Výsledkově se naší malé jihlavské výpravě běžící pod hlavičkou TSM Pardubice celkem dařilo. Nejlepšího individuálního výkonu dosáhl z Vysočiny Tomáš Prášil (TTR) na krátké trati, kde dosáhl na 4. místo. 4. místo nám patřilo i v závodě štafet (Matěj Vítek, Vojta Orany, Tomáš Prášil), 5. doběhla s pardubickou štafetou Hanička Vítková, 9. ještě doběhl Vojta Orany ve sprintu. Velmi dobře si vedl i řidič výpravy Mára, který celkově v doprovodném závodě Wawel Spring Cup obsadil v hlavní kategorii H21E 3. místo.

Stránka CEYOC je k prohlédnutí zde: http://wawelcup.pl/en/live-5/