Jihlavští gymnazisté čtvrtí v celostátním finále přeboru škol

Ve středu 7. června proběhlo Celostátní kolo přeboru škol v orientačním běhu. Do Terezína přijelo téměř 500 dětí z 34 škol, které postoupily z krajských kol.  Žáky čekal sprintový závod v terénu, kde se konalo Mistrovství světa 2021 – mezi valy, hradbami a příkopy terezínské pevnosti a v městské zástavbě a sportovišť. Mapová obtížnost byla velmi vysoká,  pro tento typ závodu možná až extrémní. Najít správný postup (a nebo vůbec nějaký) nebylo vůbec jednoduché ani v klidu, natož za běhu. Rozdíly mezi orienťáky a neorienťáky (kterých tam také řada byla) tak byly tentokráte velmi výrazné.

Závodníci začínali výběhem z tunelu mezi hradby v pevnosti, kde byla větší část závodu. Tratě vedly v různých výškách a úrovních, kde se lehce mohla udělat mapová chyba neboť dobře přečíst správnou úroveň byl místy oříšek. Cíl byl pak na hřišti místní základní školy, kde bylo i zázemí závodu.

Z krajského kola, které jsme letos pořádali v Jihlavě, postoupil v kategorii středních škol silný tým jihlavského gymnázia.  V kategorii DS si stříbro odvezla Míša Srbová, další dvě jihlavské účastnice (Dibelková – 52. místo, Juřičková – 57. místo) se jakožto neorienťačky mezi nejlepší nemohli prosadit, ale rozhodně nezklamaly. V kategorii HS ovládli stupně vítězů naši borci: 1. Vojta Orany a 3. Matěj Vítek, ale špatně neběželi mezi více než 70 účastníky ani 24. Matěj Venhoda a 33. Vojta Venhauer.

Kompletní individuální  výsledky

Do soutěže družstev se započítávaly body dvou nejlepších závodníků ve všech kategoriích. Vyhodnocené tak byly první tři školy v základních a středních školách, které si odvezly pohár a diplom. Nejlepší školou v té starší kategorii se stalo Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, druhé bylo Biskupské gymnázium v Hradci Králové a na třetím místě bylo Gymnázium Turnov. Skvělé 4. místo získal jihlavský tým (celkové výsledky škol)