Skvělé úspěchy na klasice

O víkendu 10. a 11. června proběhlo letošní druhé Mistrovství republiky v této sezóně, tentokrát na nejprestižnější klasické trati. Centrum závodu bylo poblíž vesnice Neslovice, pár kilometrů před Brnem, s krásným výhledem na jadernou elektrárnu Dukovany na obzoru. Závodníci už dopředu věděli, že je čekají prudké kopce, hluboká údolí, „zabušený“ terén s nepříjemným podrostem a dlouhé postupy s množstvím voleb. Jihlavu reprezentovalo 9 závodníků. A jak se jim během mistrovského víkendu dařilo?

V sobotu byla na programu kvalifikace. Jednotlivé kategorie mají několik rozběhů, ze kterých závodníci postupují do nedělního finále – A, B nebo C. V kategorii D16 obě naše zástupkyně, Sylva a Hanička, dokázaly zaběhnout kvalitní výkon, který oběma stačil na finále A. V H16 si Kuba i Vojta Růžička vyběhli finále C (dostat se do A finále byl v této kategorii opravdu oříšek, bylo přihlášeno přes 100 kluků). V H18 si Matěj Vítek vyběhl B finále, Víťa pak finále C. V juniorech H20 si Matěj Venhoda vybojoval finále B, Vojta pak „dostal pozvánku“ do finále A. Neskutečný výkonem opět okouzlil Mára v H21, který roztočil své majestátní nohy a za „odměnu“ (čti jako 15 km a 800 m převýšení) dostal místenku v prestižním finále A.

V neděli tedy mohli o medaile teoreticky bojovat čtyři závodníci – Mára, Hanička, Sylva a Vojta. Mára chtěl svou finálovou trať hlavně ve zdraví doběhnout, což se mu povedlo a patří mu veliký respekt za to, že pořád dokáže prohánět (a často i porážet) většinu mladých kluků v H21. Vojta v H20 chtěl útočit na TOP 10, ale o 40 sekund mu tento cíl nevyšel – celkově 12. místo v nejvyrovnanější kategorii celého mistrovství. Sylva se nevyvarovala jedné velké chyby, ale s celkovým 15. místem mohla být i tak spokojená. A to nejlepší na závěr. Hanička se dobře vyspala, dobře nasnídala a opět vytáhla z klobouku dominantní výkon, kterým si v D16 doběhla pro další mistrovské zlato do sbírky!!! Její letošní ohromující výsledky jí zároveň zajistily místo na ME dorostu v Bulharsku. Přejeme hodně štěstí, držíme palce a těšíme se na nějaké medaile z Bulharska!