Juniorské MS ve švýcarském Engadinu

obrazek

Na juniorském Mistrovství světa máme z oddílu dva zástupce: Terku a Honzu Č. JMS probíhá tento týden v nádherném prostředí švýcarského údolí Engadin, nicméně nezávodí se jen v údolí ale i ve vysokých nadmořských výškách v horském terénu. Přihlášeno je 148 juniorek a 174 juniorů.

Úvodním závodem byl nedělní sprint, který se běžel ve městě Scuol, orientačně zajímavé tratě vedly městskou zástavbou (moderní i stará část města s úzkými uličkami) a městskými parky, měly velké převýšení. Výborně běžela Tereza – 16. místo, Honza byl bohužel disk kvůli chybějící kontrole.

Mapa s tratí juniorek

V pondělí byla na programu klasická trať, běželo se ve vysoké nadmořské výšce (1900 – 2300 metrů nad mořem) v polootevřeném i otevřeném prostoru se strmými svahy. V náročném závodu skončila Terka na 46. místě, Honza doběhl mezi 170 juniory v polovině na 84. místě.

Mapa s tratí juniorů

Po dnu volna se běžela kvalifikace závodu na krátké trati. Z ní do finále A postoupilo 5 českých juniorů a 5 juniorek, mezi nimi i Honza s Terkou.

Ve čtvrtek proběhl za chladna a mrholení finálový závod na krátké trati, který se běžel opět v nádherném terénu (1350 – 1650 metrů nad mořem), v oblasti s řadou terénních detailů, kamenů a skalek, všude jehličnatý les, místy tráva, málo cest. V juniorkách si běžela vítězná Švýcarka Simona Aebersold svůj vlastní závod, když na trati naprosto dominovala a zvítězila s náskokem 2 minut. Naše závodnice dělaly řadu chyb, větších či menších, stejně tak i Tereza na 32. místě. Také čeští junioři se chyb nevyvarovali a tedy mezi nejlepší se neprobojovali. Z našich byl nakonec nejlepší jen malé chyby dělající Vojtěch Sýkora – 25. příčka se ztrátou 3:36 min. na vítěze a Jan Čech na 28. místě se ztrátou 3:48 min.

Šampionát byl zakončen pátečními štafetami Tratě byly postaveny v horském kopcovitém terénu (1440 – 1800 metrů nad mořem), kde byl borovicový, modřínový a smrkový les, poměrně velké kopce (traverzy byly určitě hodně nepříjemné), na několika místech skalky a skály. České juniorské áčko mělo yávod dobře royběhnutý, až do druhého úseku se drželo v čelní skupině, v yávěru lehce ztratilo, ale i tak je 7. místo mezi 58 štafetami velmi dobré. Honza Čech finišoval českému béčku, jeho štafeta však bohužel byla hned na prvním úseku diskvalifikována. Obě štafety juniorek (na rozdíl od kluků) ztratily hned v úvodu. Terka Čechová rozbíhala áčko, bohužel v seběhu na šestku špatně šlápla a zranila se. Závod dokončila, ale ztrátou 8 minut na čelo na 29. místě. Její kolegyně na druhém a třetím úseku běžely skvěle (obě třetí nejlepší čas) a štafetu tak vytáhly na konečné deváté místo, české béčko doběhlo jen o místo zpět.