Kopcovitá mistrovská klasika přinesla 2 medaile

Letošní M ČR na klasické trati proběhlo na okraji Vysočiny, nicméně charakter byl téměř horský – svahy nad Vírskou přehradu u Bystřice nad Pernštejnem byly strmé a dlouhé. Parametry všech tratí měly velké převýšení, naštěstí většina lesa byla poměrně čistá a dobře průběžná, kamenitých či jinak obtížných pasáží bylo relativně málo. Delší tratě měly několik zajímavých (a rozhodujících) voleb postupů, kratší tratě už bohužel tak zajímavé nebyly.

Charakter tratí velmi dobře odpovídal požadavkům na správnou klasiku – několik dlouhých postupů s volbami, fyzicky náročné, naopak dohledávky kontrol většinou obtížné nebyly. Šampionát byl tentokráte rozdělen do dvou dnů bez kvalifikace. V sobotu běžel dorost, junioři a dospělí, v neděli ve stejném prostoru pak veteráni.

V dorosteneckých kategoriích byli na startu jen dva naši zástupci, ale podobně jako před dvěma týdny ve sprintu si vedli skvěle. V D16 nezačala Míša Srbová nejlépe, ztrácela na nejlepší mezičasy a ve dvou třetinách závodu se pohybovala kolem desátého místa i když rozestupy na 3. až 15. místě nebyly velké, protože i ostatní soupeřky neběžely čistě. S průběžně vedoucí Metelkovou (PHK) dokázala držet krok jen Černá (ROU), zbytek startovního pole postupně nabral téměř desetiminutovou ztrátu. Předposlední kontrolu zvládla Míša na rozdíl o řady soupeřek velmi dobře a tím se posunula na 4. místo. O konečném umístění rozhodl pak její ultrarychlý doběh ze sběrky do cíle – ač velmi krátký, tak se na doběhu posunula na konečné třetí místo, v cíli byla vteřinu před Martanovou, která byla na sběrce třetí a dvě vteřiny před Dittrichovou, která byla třetí na předsběrce.

Mezi juniory na náročné trati v H20 bojoval velmi solidně Petr Čech, po celou trať se držel kolem 8.-9. místa avšak výrazná chyba v dohledávce na předposlední kontrolu ho stála 4 minuty a propad na konečné 11. místo.

Kompletní výsledky, mapy s tratěmi a postupy

V následné veteraniádě jsme měli želízek v ohni více. Jediná dámská zástupkyně a adeptka na medaili byla v D60 Dana Hrstková. Osudnou se jí stala dohledávka relativně lehké kontroly ve svahu, kde se zdržela tři minuty a pak už ani nejlepší čas na následujícím velmi dlouhém postupu nestačil na lepší než 5. místo.

V nejmladší veteránské kategorii H35 běžel výborně Honza Kadlec – 4. místo v konkurenci takových závodníků jako je Dlabaja nebo Váňa je parádní. V H40 nebyl se svým výsledkem – 12. místo – spokojený Michal Prošek, neboť dlouhé rozhodující postupy nezvolil dobře. Naopak v H45 absolvoval náročnou trať Milan Venhoda skvěle – nechyboval na volbách postupů ani na dohledávkách a spolu s Ondráčkem a Tomankem běželi po celou dobu velmi vyrovnaný závod s minimálními rozdíly. V cíli byl mezi nimi rozestup jen 29 vteřin, které zaostal Milan Venhoda na 2. místě za vítězným Ondráčkem, o dalších 29 vteřin zpět byl třetí Tomanek. Další soupeři už pak měli poměrně výraznou ztrátu, Aleš Prášil mj. nezvolil dlouhý postup ideálně a skončil na 5. místě s odstupem více než 8 minut. Ostatní jihlaváci ve starších veteránských kategoriích na přední umístění nedosáhli.