LOB sezóna byla kompletní

Letošní LOBácká sezóna proběhla kompletně a na všech víkendech byla i jihlavská účast, byť díky termínové kolizi s jarními prázdninami občas slabší. V těsné blízkosti Rýmařova proběhlo M ČR ve sprintu a ČP na klasické trati kdy prudké oteplení v posledních dnech se výrazně podepsalo do sněhové situace v místě závodu. Naopak závěrečný závodní víkend v Krušných horách s M ČR na krátké trati (biatlonový areál Eduard) měl sněhové podmínky skvělé, mapově obtížné tratě měly skandinávský charakter a tak se jednalo jednoznačně o nejlepší letošní závody.

Na mistrovský sprint u Rýmařova byl v lese velmi špinavý sníh plný jehličí a větviček, mnoho podmáčených míst, místy sníh chyběl. Na startu v sobotu se sešli všichni naši nejlepší závodníci. Pro dorost a juniory to byla další nominační akce na MSJ a MED. V hlavních kategoriích největší favorité Petr Horvát a Petra Fiala skončili překvapivě bez medaile. Horvát v mužích orazil jinou dvojku a byl disk, usnadnil tak cestu ke zlatu Josefu Nagymu (TJN), který po výborném výkonu, když vedl na všech mezičasech od startu až do cíle, porazil o 10 sekund Jakuba Škodu (VLI). V ženách byla nejrychlejší Litevka Judita Traubaite, která o dvě sekundy porazila nejlepší z českých závodnic Kateřinu Havelíkovou (PVP), dalších 25 sekund zpět zůstala Anežka Hlaváčová (TBM). Velmi dobře jela na 5. místě Barbora Chudíková . V dorostencích získal titul Filip Mairich (JJN), o 19 sekund pomalejší byl na druhém místě Jan Zurynek (TJN), bronz se ztrátou necelé minuty na vítěze získal Vladimír Srb. Vláďa Srb starší byl v H35 druhý.

V noci na neděli naštěstí přimrzlo a hlavně napadlo 10 cm nového sněhu. Díky tomu se sněhová situace rapidně zlepšila a i když bylo ráno nutné narychlo projet skůtrem znovu všechny stopy, tak to velmi pomohlo pohárovému závodu na klasické trati. Po loukách se sice jezdilo hodně napřímo (i do kopce), střihalo se na mnoha místěch lesem (což obojí mělo velký vliv na volbu postupů), ale i tak bylo potřeba dobře mapovat a chyby se dělaly někdy i velké. V mužské elitě vyhrál se čtyřminutovým náskokem mladík Kryštof Průša (VSP), druhý byl Radek Laciga (SZP) a třetí Vojtěch Matuš (VRB). Milan Venhoda vyrobil velkou chybu (asi 6 minut) hned na první kontrolu, zbytek trati však jel velmi dobře a dojel si pro konečné 8. místo.  V tomto závodě měla Jihlava opět silnější obsazení, v D17 se už tradičně Hana Vítková a Štěpánka Hofhanzlová srovnali v polovině startovního pole těsně za sebou (9. a 11. místo). V H14 udělal Lukáš Venhoda jednu velkou „botu“, musel se kus vracet a tak se Tonda Hofhanzl dostal před něj na 13. místo. V H17 zůstal Vláďa Srb těsně za bednou na 4. místě, Matějovi Vítkovi se nedařilo a skončil 19. V H20 velmi solidně zajel Matěj Venhoda – 7. místo. Na pořadí nejlépe se tedy umístili veteráni v H35: 1. Vláďa, 2. Jára.

V areálu Eduard v Krušných horách navázal na Akademické Mistrovství světa ve stejném prostoru závod Českého poháru ve sprintu. Na startu byly tři stovky závodníků, mezi nimi v dorostu a juniorech všichni naši nejlepší. Závod to byl mapově obtížný, ale velmi rychlý a tak rozdíly nebyly velké. V H17 ztratil Vláďa Srb na vítěze pouhých 1:15 min, ale to stačilo „jen“ na 6. místo. V D17 dojela Hana Vítková podobně jako v předchozích závodech, tentokráte na 12. místě. Stejně jako v přechozích závodech je i Vláďa Srb v H35 – 1. místo. V neděli bylo ve stejné závodním prostoru na pořadu Mistrovství ČR na krátké trati – poslední domácí závod letošní sezóny. Na startu už byli všichni naši nejlepší i v kategoriích dospělých, jela i řada zahraničních účastníků AMS. V H17 skončil těsně za medailí na 4. místě Vláďa Srb, v D17 se Haně Vítkové vůbec nedařilo a dojela na 20. místě. Veteráni už tradičně brali medaile v H35: 1. Vláďa Srb, 3. Jára Vítek.