LOBácká sezóna zahájena

obrazek Někde je sněhu více, někde méně, ale je skoro všude a tak mohla být LOBácká sezóna zahájena podle plánu. Nejdříve tři závody v německém Klingenthalu (Krušné hory. 21.-22.1.) a pak dva na Rejvízu (Jeseníky, 28.-29.1.). Na obou byla i malá jihlavská výprava.

V Klingenthalu se nejdříve jel sprint pouze pro elitu (který byl vypsán jako WRE), dále odpolední M ČR štafet a pohárová klasika. Výborné sněhové podmínky přivítaly více než dvě stě českých a sto německých závodníků na společném pohárovém víkendu. Díky množství prachového sněhu byly skůtrové stopy velmi měkké a sypké, rolbové stopy (kterých byla většina) však byly perfektně připraveny. Ve sprintu Světového rankingu kvůli postupu ve skůtrovce, který se postupně ujížděl, byly výsledky částečně ovlivněny i startovním pořadím, na což doplatili Lauič i Véna svým brzkým startem.

Závod WRE ve sprintu byl mapově relativně jednoduchý, po úvodním stoupání následoval v polovině trati postup do kopce po čárkované stopě, která se zpočátku velmi bořila, což znamenalo výhodu pro později startující, závěr trati pak vedl víceméně z kopce. V mužích zvítězil Radek Laciga 12 vteřin před Petrem Horvátem. Ve vyrovnaném závodě tak nakonec dojel Honya Lauerman sedmý a Milan Venhoda patnáctý. Skvěle jela v ženách Bára CHudíková, která skončila čtvrtá, hned za trojicí českých reprezentantek.

Odpolední štafety (M ČR) se jihlavskému týmu nepovedly. Vynechání kontroly na prvním úseku znamenalo diskvalifikaci z jinak dobře rozjetého závodu, kdy byla šance bojovat o medaili. Na kdyby se ale nehraje…

Nedělní pohárová klasika byla fyzicky relativně náročná díky řadě táhlých stoupání, ale i po mapové stránce se nabízely zajímavé volby postupů. V dámské elitě byly stupně vítězů zcela shodné jako ve sprintu (Kolínová, Hančová, Randáková), stejně tak shodné čtvrté místo obsadila Bára. I rozestupy mezi medailistkami byly opravdu minimální (14 a 19 vteřin). V mužích byl vítěz také shodný se sprintem – opět s přehledem jel nejrychleji Radek Laciga. Těsně za bednou si pro čtvrté místo dojel Véna, o 2 minuty později byl v cíli Lauič na 7. místě.

Hned o týden později pokračovaly domácí závody na druhém konci republiky na Rejvízu. V Jeseníkách nás překvapila poměrně nízká sněhová pokrývka, taktak dostačující pro regulérní závody. Na louce okolo centra závodů na Rejvízu bylo sněhu málo (vyfoukaná místa a lezly krtince), v lese to již bylo o něco lepší, zadní louky na druhém konci závodního prostoru byly naopak vysněžené velice dobře. V hustší síti stop na loukách bylo potřeba pečlivě mapovat, naopak na dlouhých lesních cestách bylo třeba jet rychle. Díky nízké sněhové pokrývce se na některých místech přebíhalo (třeba na sobotní mužské trati dvakrát téměř 300 m a bylo to rozhodující pro dobrý výsledek) a na loukách a občas i v lese se zkracovalo.

V sobotu bylo na programu Mistrovství ČR na krátké trati. Mezi muži byl nejrychlejší Petr Horvát (SSU), který i přes půlminutovou chybku v závěru měl na druhého Lacigu v cíli téměř minutový náskok. Hned za stupni vítězů se umístili jihlaváci: 4. Lauič a 6. Véna. Podobně v ženách skončila Bára na 4. místě necelé dvě minuty za vítěznou nestárnoucí Helenou Randákovou.

Pro nedělní pohárovou klasiku byl závodní prostor rozšířen ve východní části a právě zde byly připraveny zajímavé volby postupů. Tratě byly pro nejdelší kategorie sice o něco kratší než by podle pravidel měly být, ale to až tolik nevadilo. V dámské elitě zvítězila opět Helena Randáková, v mužích byl tentokráte rychlejší Radek Laciga o 6 vteřin před Petrem Horvátem. Lauič se posunul o místo vpřed na bronzovou příčku, Véna opět šestý. I Bára se oproti předchozímu dnu zlepšila = 3. místo. Zřejmě aby se doma s Lauičem nehádali kdo je lepší… ;-)