M ČR na klasice v Kostelci se povedlo

O uplynulém víkendu proběhlo mezinárodní Mistrovství ČR v Kostelci u Jihlavy pod taktovkou pořadatelů z Orientačního klubu Jihlava. Vrcholu letošní domácí sezóny v orientačním běhu se zúčastnilo více než tisíc běžců ze všech koutů republiky, silná byla i účast závodníků ze Slovenska a Maďarska.

V sobotní kvalifikaci, která nebyla příliš obtížná, se do nedělního finále probojovala drtivá většina favoritů. Ve finále však už čekaly na závodníky daleko náročnější tratě – jak fyzicky, tak i orientačně. Náročný les mezi Kostelcem a Třeští měl hodně hustých částí, které ztěžovaly běh i viditelnost. V cíli závodníci chválili velmi pěkně postavené tratě, kde se krátké vzdálenosti mezi kontrolami střídaly s dlouhými a ještě delšími postupy a donutily tak závodníky neustále měnit tempo i udržovat maximální pozornost.

V ženách si pro mistrovský titul doběhla pardubická Martina Zvěřinová, která potvrdila výbornou podzimní formu, vedla od druhé kontroly, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla o 2:41 min. před obhájkyní titulu a dvojnásobnou světovou šampiónkou Danou Brožkovou z Jičína. Třetí skončila Martina Spurná z Pragy Praha. Jedna z favoritek – chotěbořská Kamila Gregorová – ztratila hned v úvodu, když poměrně dlouho nemohla nalézt hned první kontrolu, a ačkoliv po zbytek trati bojovala a dotahovala vzniklou ztrátu, na medailové umístění již nemohla pomýšlet a skončila devátá.

Muži měli na trati o délce 17,6 km přibližně v polovině závodu řadu těžkých kontrol v hustnících a ve skalkách. A právě tam hodně ztratil v úvodu skvěle běžící pardubický Vladimír Lučan. Po výběhu z této části už byl ve vedení Jan Šedivý (Praga Praha) a navíc byl v kontaktu s dříve startujícím obhájcem titulu Osvalem Kozákem z Tesly Brno, kterého zde doběhl. Tato dvojice dále běžela společně, závěrečnou pasáž zvládli výborně a pro Šedivého to znamenalo mistrovský titul a pro Kozáka bronz. Mezi ně se ve výsledkové listině vklínil Tomáš Dlabaja (SK Žabovřesky Brno), který zaostal za vítězem skoro dvě a půl minuty. Lučan nakonec skončil čtvrtý 11 sekund za Kozákem, pátou příčku obsadil jeden z hlavních favoritů Michal Smola ze Zlína, který dost chyboval v úvodní části.

V juniorech to dopadlo přesně podle očekávání – vyhrál juniorský mistr světa Pavel Kubát (Hradeck Králové) před Milošem Nykodýmem (SK Žabovřesky Brno). V juniorkách to byl vyrovnaný souboj dvou závodnic, které se stále střídaly ve vedení. V cíli byla nakonec rychlejší rychnovská Denisa Kosová, Jana Knapová (Lokomotiva Pardubice) za ní zaostala o 24 sekund.