M ČR na krátké trati v náročném kamenitém terénu

Letošní Mistrovství ČR na krátké trati jsme měli téměř za rohem, nedaleko hradu Pernštejn na svazích kopce Sýkoř (702 m). Kdo by však čekal snadný vysočinský terén, ten se přepočítal. Svahy s řadou skalek a kamenných polí nebyly lehké ani mapově, ani běžecky.

Sobota měla na programu tradičně kvalifikaci, jejímž sítem do A-finále prošlo 8 jihlaváků. Z děvčat to nevyšlo nikomu, těsně nepostoupila Evička v D18. V H18 postoupil suverénně z 3. místa Péťa, Matějovi v H20 to uteklo o místo. Špičkově běžel v H21 Mára, který postoupil z 3. místa, no kdo by to do tohodle mladíka řekl  😉

Mezi veterány nenechali Véna a Jára nikoho na pochybách, že chtějí bojovat v H45 o medaile (i když startovní pole 72 zájemců bylo silně obsazené), silný postupující blok vytvořili v H55 i Jarda, Zdeněk, Kony a Vláďa.

Nedělní finále bylo pochopitelně o něco náročnější než kvalifikace. Pod nohama bylo výrazně méně trávy, zato však více kamení. Tratě byly postaveny velmi pěkně, zamotané, se spoustou kontrol (převážně v kamenech a skalkách), které bylo nutno pečlivě dohledat.

Nejdříve se na trať vydaly nižší finále a veteráni. Po nich pak dorost, junioři a závodní víkend vyvrcholil hlavní kategorií mužů a žen.

H18 velmi dobře běžel Péťa. V první třetině závodu udělal bohužel tři chybky, zbytek trati pak však běžel vyrovnaně bez chyb a dost rychle, což znamenalo v cíli konečné 6. místo.

V H21 byl Mára ve A-finále bezkonkurenčně nejstarší, to však neznamenalo že nejhorší. Téměř bezchybný závod a parádní 20. místo, v nabité konkurenci výborný výsledek.

I v H45 byla konkurence velká a i zde rozhodovaly chyby. Jako jediný z čela výsledkové listiny dokázal celou tratí proběhnout čistě Jára. Zpočátku sice neběžel nejrychleji a až v samém závěru trati zrychlil, ale díky absenci chyb se radoval (z možná trošku překvapivého) vítězství. Véna naopak běžel už od počátku velmi svižně, ve třetině trati vedl, avšak více než dvouminutová chyba v takto vyrovnaném závodě kde rozhodovaly vteřiny znamenala posun „až“ na 5. místo, čtrnáct vteřin od medaile.

Ze čtveřice A-finalistů v H55 nejlépe doběhl Jarda na 13. místě, který lehce chyboval na úvodních třech kontrolách a zbytek trati si už pak pohlídal. Zdeněk, Kony a Vláďa ztráceli rychlostně a skončili na 19., 23. a 25. místě.