Marek Prášil – dvojnásobný vítěz veteránského MS

V maďarském Velence proběhlo veteránské Mistrovství světa. Mezi 1.500 závodníky byli i zástupci OK Jihlava. Na programu bylo celkem 5 závodních dnů – dvě kvalifikace a tři finálové závody, ve kterých se rozdávaly 3 sady medailí. Kvalifikace i finále sprintu se běželo v Székesfehérváru. Úvodní kvalifikace sprintu v severní části Székesfehérváru, kde byla tratě postaveny v rovinatém velkém městském parku s mnoha záhony a velkým jezerem obklopeném bytovými domy a školami, byla poměrně lehká a rychlá. K žádným velkým překvapením tak nedošlo a do finále A postoupili rychlí běžci včetně všech jihlavských závodníků.

Finále sprintu se běželo o den později v historickém centru Székesfehérváru, kde závodníky čekala typická oblast starého města s úzkými i širšími uličkami, průchody a malými parky. Orientačně to tedy bylo podstatně složitější a nejvíce se dařilo Járovi Vítkovi. V silně obsazené kategorii H45 doběhl sedmý a určitě ho mrzí minutová chyba na 7. kontrolu, Mára Prášil byl v téže kategorii bohužel disk. Michal Prošek v H40 doběhl na 18. místě. Tratě finále byly o dost obtížnější než kvalifikace.

Po dnu volna následovala v Csákváru na úpatí pohoří Vértes kvalifikace na lesní disciplíny. Terén byl pro české závodníky hodně netypický, vedle dubových lesů byly v prostoru i velké otevřené a polootevřené plošiny s nepravidelnými hustníky a křovím protkané strmými údolími, většinou hodně zarostlými. V kvalifikaci se bohužel nedařilo Michalovi Proškovi v kategorii H40 a pro následující oba finálové závody na něj zbylo jen finále B. Mára Prášil i Jára Vítek v kategorii H45 naopak v pohodě postoupili do finále A.

Hned o den později bylo na programu finále krátké trati a zde Marek Prášil zaběhl fantasticky a vybojoval zlatou medaili. Jára Vítek zopakoval velmi pěkné 7. místo.

Po dalším dnu volna ve vedrem vyprahlém Maďarsku byl šampionát zakončen finálem na klasické trati. Terén u Czákváru byl velmi podobný tomu v kvalifikaci a nejen díky náročnému terénu ale i velkému vedru byly rozdíly mezi závodníky poměrně velké, ne každý dokázal v náročných podmínkách podat vyrovnaný výkon a udržet koncentraci. To se ale povedlo jihlavským závodníkům a v kategorii H45 přesně zopakovali skvělé výsledky z krátké trati: Mára získal další zlato, Jára další 7. místo