MČR v horském OB 2015 – Potštejn

Počátkem listopadu již pomalu končí sezóna klasického OB, ale právě v této době se každoročně koná ještě jedna velká akce – závod v horském orientačním běhu (HROB). Letos se uskutečnil v okolí městečka Potštejn u Vamberka.

HROB je disciplína velmi podobná OB, ale několik rozdílů se zde přeci jen najde. Například vždy se jedná o dvoudenní závod, není to závod jednotlivců ale výhradně dvojic, neuznává se zde žádná oddílová příslušnost – každá dvojice si sama vymyslí svůj název. Mimo mužské a ženské kategorie jsou zde velmi populární kategorie smíšených dvojic. Rozdílem, který brání ještě většímu rozmachu HROBu je pak hlavně délka tratí. Zde je potřeba se připravit na opravdu pořádnou porci kilometrů po oba dva dny. Mistrovské tratě mají být postavené na směrný čas vítěze 210 minut a délky hlavní kategorie se tak pohybují, v závislosti na terénu, od 25 do 30 km. A terén, jak je již z názvu zřejmé, je převážně členitý a kopcovitý. Mapa používaná k tomuto závodu je lehce upravená turistická mapa (bez turistického značení a místních názvů) v předepsaném měřítku od 1:30 000 do 1:50 000. Z toho je zřejmé, že mapa je mnohem méně podrobná než mapy v klasickém OB a naprostou většinu speciálních OB značek v ní rozhodně nenajdete. V mapě máte vrstevnice s ekvidistancí 10m, pouze hlavní cestní síť, vodní toky a větší potoky, les je bez ohledu na detail malován pouze jednou barvou, další barvu mají pozemky mimo les (pole, louky) a zakázané prostory (intravilány obcí, okolí domů a pod.).

Z charakteru mapy tedy vyplývá, že běh mimo cesty je vždy takovým malým dobrodružstvím, neboť nikdy nevíte, co se vám postaví do cesty (hodně dlouhá oplocenka, nějaká velká paseka hustě prorostlá ostružinami, nebo terén balvanitý tak, že v něm sotva jdete pěšky). Rozhodnutí jestli běžet přímo neznámým terénem často jen podle vrstevnic nebo azimutu, nebo zvolit obíhání po cestách je nejčastější otázkou HROBu. Nutno si totiž uvědomit, že v daném měřítku mapy, vám každým centimetrem běhu navíc naskakuje 300 délkových metrů a to není, při již tak velkých délkách tratí, zrovna málo.

Množství účastníků z našeho oddílu se každým rokem pomalu zvyšuje a i letos byli často vidět v popředí výsledkových listin. Největšího úspěchu dosáhla jedna ze dvou čistě jihlavských dvojic – Véna s Járou ve veteránské kategorii HH40, kteří v této kategorii dokázali zvítězit. Já jsem v této kategorii s Honzou Benešem (SJH) obsadil 5. místo. Na 5. místo dosáhla i Zuzka se Zdeňkem Rajnoškem (BZR) ve smíšené veteránské kategorii HD40, na 7. místě pak lze v hlavní ženské kategorii DD najít Alenu s Vlaďkou Fencíkovou (JHB). Za zmínku pak jistě stojí i vítězství Domčeka a Terky v kratší kategorii příchozích (P12) a hlavně pak 4. místo Bořka v početně silně obsazené delší kategorii (P17) příchozích.

Kdo tedy ještě rozšíří řady našich HROBařů příští rok??? Terén Křivoklátska by mohl být velmi atraktivní.

Pěkný článek mého letošního parťáka popisující průběh sobotní etapy je na adrese http://sosjh.cz/…sil-neuveri/ Stránka závodu, včetně výsledků a fotogalerie pak na adrese http://hrob2015.sivensport.cz/