Medailový MED

Mistrovství Evropy dorostu, tedy MED, hostilo bulharské městečko Velingrad od 22. do 25. června. V pátek se běžel sprint přímo v centru Velingradu, v sobotu klasická trať v lese nad městem, který stoupal až do více než 1000 metrů nad mořem a v horních partiích byl krásný horský terén. V neděli zakončily celé klání štafety, které se běžely v kopcovitém, ale rychlém borovicovém lese, částečně polootevřeném s dobrou viditelností. MEDu se účastnilo na 30 evropských zemí a navíc ještě Austrálie a Nový Zéland v rámci přípravy na JMS. V kategoriích bylo vždy něco kolem stovky závodníků, takže konkurence byla parádní. A mezi nimi i Hana Vítková.

Úvodní sprint byl v některých pasážích docela obtížný, možná těžší než se předem čekalo. První část včetně náročných kontrol K2 a K3 zvládla Hana výborně. Pak však v rychlosti udělala dva půlminutové „kiksy“ na K4 a K5, což znamenalo propad 30 míst. Nicméně zbytek trati proletěla opět rychle a čistě a to znamenalo konečné 18. místo s odstupem 2:14 na vítěznou Švýcarku Good. GPS Tracking, kompletní výsledky.

Klasická trať byla hodně kopcovitá a měla i několik zajímavých voleb postupů. Začátek až do K4 byl víceméně jasný, volba na K5 (rovně nebo obíhačka po cestě) byla celkem rovnocenná, důležité bylo neváhat a dobře realizovat zvolenou variantu. Hana zde zvolila přímý postup a pohybovala se na průběžném čtvrtém místě. Na K8 zvolila velmi dlouhou obíhačku, kde sice na nejlepší mezičasy něco ztratila ale díky bezpečné dohledávce do nepřehledného svahu to byla dobrá sázka na jistotu. Při postupu na K10 už bylo znát vedro a únava, zavřená branka na postupu znamenala malou ztrátu a posun z medailových pozic na 4. místo. Minutová chyba v dohledávce na K12 byla znát, ale chybovaly zde i další závodnice. Výborná atletická průprava pak pomohla v závěru, kdy Hana se skvělým během posunula na 3. místo. V cíli pak byla ještě chvíle napětí než doběhnou všechny závodnice, ale nikdo další už rychlejší nebyl a mohla začít slavit bronzovou medaili. Za vítěznou Francouzkou Delahaye měla odstup tři minuty, od stříbra ji dělilo 15 sekund.  GPS Tracking, kompletní výsledky.

Závěrečné štafety se běžely v části prostoru klasiky, ale pochopitelně jen v blízkém okolí centra. V kategorii W16 se o zlato přetahovaly po celou trať štafety Finska a Švýcarska, ostatní byly za nimi hodně daleko. Nakonec byly v cíli první Finky s náskokem 46 sekund před Švýcarkami. V české štafetě rozbíhala Tereza Paulíčková, která postupně ztrácela a v cíli předávala na 11. místě se ztrátou téměř pěti minut. V podobném duchu pokračovala na druhém úseku i Markéta Hanušová, která do cíle doběhla také jedenáctá s odstupem více než 10 minut na vedoucí Finky. Skvělý výkon podala na posledním úseku Hana Vítková, která posunula český tým na konečné čtvrté místo. GPS tracking, kompletní výsledky.