Mistrovství světa MTBO v portugalské výhni

obrazek Tento týden se v Portugalsku koná MTBO mega-akce společně s dospěláckým Mistrovstvím světa se jede i juniorské MS a ME dorostu. Renata Paulíčková se účastní pochopitelně v té nejprestižnější kategorii. Centrum závodů je ve městě Águeda, asi 80 km jižně od Porto.

Šampionát začal v pondělí sprintem, který se jel v rovinatém příměstském lese, jen malá část trati vedla přímo ve městě. V husté síti cestiček se dalo jet velmi rychle, ale právě ve velké rychlosti se bylo snadné udělat chybu. Renata startovala v červené skupině nejlepších závodnic, tedy téměř na konci startovního pole. První polovinu jela plynule a bezchybně, pohybovala se v první desítce, bohužel však na 11. kontrolu přejela odbočku, musela se vracet a ztráta 1,5 minuty už se na sprintu dohnat nedala. Takže nakonec 21. místo.

Můžete si přehrát průběh závodu nad mapou

O den později závod s hromadným startem, který byl pouze neoficiální, čeští reprezentanti (s výjimkou dorostenců) vynechali.

Následovala krátká trať, která se jela ve zvlněném terénu, více vrstevnic bylo až v závěru trati. O to náročnější bylo mapovat v dost husté síti cest – už jen vybrat správnou variantu nebylo vždy jednoduché… – viz mapa s tratí. Renata začala závod velmi dobře, do poloviny závodu jela kolem sedmého místa, pak však neudržela koncentraci a na 11. kontrolu vysekla více než dvouminutovou chybu, která ji odsunula o deset pozic níže na konečné 18. místo.

Po dnu volna se v pátek jela klasika. Opět zajímavé a náročné volby postupů, místy až nečitelná změť cestiček a pěšin a o něco více kopců při křižování několika údolí. A zde si konečně Renata spravila chuť. Po vyrovnaném výkonu byla nejlepší z českých závodnic a vybojovala skvělé 5. místo, tedy velkou bednu.

Zde je možné si přehrát závod na mapou

Závěrečným závodem byly tradičně štafety. Český ženský tým obhajoval loňský bronz ve stejném složení a díky vyrovnanosti určitě patřil k favoritům a adeptům na jednu z medailí. Ale potencionálních adeptů na medaile byla celá řada. René rozjela štafetu výborně, celý úsek se držela v čelním balíku, který chvílemi i táhla a předávala jen pár vteřin za vedoucí štafetou. Marie Březinová medailové pozice udržela a předávala finišmance Martině Tichovské na průběžném třetím místě za Finkami a Ruskami. Ruska s Finkou se brzy sjely a víceméně jely společně, Martina jela za nimi pořád s malým odstupem. Před diváckou kontrolou udělal Ruska malou chybu a tak si Finsko dojelo bezpečně pro zlato, 20 vteřin před stříbrnými Ruskami. O minutu později mohlo české trio slavit bronzovou medaili.

Kompletní výsledky, mapy, fotky a další najdete na webu závodů