Podzimní MTBO sezóna začala medailemi i disky

Podzimní část MTBO pohárové sezóny začala poslední srpnový víkend ve Šternberku a hned o týden později pokračovala v lese Řáholec u Jičína.

A každý z těchto víkendů měl nějakou zvláštnost. Ve Šternberku se netradičně závodilo už v pátek odpoledne (pohárový middle), což však trošku poznamenalo účast, neboť někteří dorazili až na sobotu. V hlavních elitních kategoriích však byli na startu téměř všichni. Terén proklatě kopcovitý (však se několikrát křižovala trať pověstného závodu do vrchu Ecce Homo). Jihlavské minivýpravě se v middlu příliš nedařilo (např. Bára byla disk, René až osmá), jen Lauič držel prapor a dojel v elitě sedmý.

V sobotu byly na pořadu dne hned dva závody. Nejdříve dopoledne Mistrovství ČR ve sprintu. To se jelo na blízkém tankodromu a přilehlém okolí používaném jako trialové stezky. A navíc se mohlo jezdit všude. Mapově docela náročné, trať byla zamotaná a místy nepřehledná, takže se chyb dalo udělat spoustu.

Bronzovou mistrovskou medaili vyjela Renata v dámské elitě, v áčkách se na bednu tentokráte postavila Bára. Ve veteraniádě v M40 překvapivě zabodoval Alfi, který při své první letošní účasti se hned „vetřel“ na druhé místo, Véna skončil těsně za stupni na „bramborové“ příčce.

V odpoledních štafetách M ČR měla Jihlava zastoupení jak mezi ženami tak i v mužích vždy po jedné štafetě. V ženách rozjela velmi slušně první úsek hostující Vendula Musilová, Bára Chudíková pak štafetu vytáhla na průběžné třetí místo, které finišmenka Renata Paulíčková uhájila před dotírající rakouskou reprezentantkou jezdící v barvách Tesly Brno Míši Gigon. Takže bronzová medaile za štafetami USK Praha a LKT Šumperk.

Mužskou štafetu rozjel Pavča Izdný dle svých možností, Milan Venhoda na druhém úseku zabojoval a posunul tým na 10. příčku, finišman Honza Lauerman konečné umístění ještě o dvě místa vylepšil. Mezi 40 týmy na startu nakonec slušné umístění.

Posledním závodem šternberského víkendu byla nedělní pohárová klasika. Podobně jako předchozí závody hodně kopcovitá a pro řadu kategorií výrazně delší než bývá obvyklé.

A zase jsme si připsali medaile i disky. O to první se zasloužila (skoro tradičně) René v dámské elitě (3. místo) a Véna v M40 (1. místo). Za zmínku ještě určitě stojí i pěkné 9. místo Lauiče v elitě. Disk byl tentokráte Pavča a Alfi (vynechávat kontroly se nevyplácí, v éře SportIdentu se na to snadno přijde ;-) ).

Hned o týden později se závodilo v Rumcajsově rodném lese – Řáholci

Sobotní middle patřil spíše k průměrným závodům co se týče atraktivity a kvality. Ve výsledcích se Lauič i Bára shodně sešli na 4. místě, diskařskou smůlu si pro změnu vybrala tentokráte Renča. Ostatní se umístili „tak nějak mezi“.

Většinou jen jednou za rok se jezdí závod s volným pořadím kontrol a ten byl na programu v neděli. Jičínští pořadatelé pro to zmapovali velký kus lesa a navíc přidali jednu zvláštnost: většina kategorií měla na trati povinný postup, který bylo možné absolvovat kdykoliv v průběhu závodu a v libovolném směru. Tím jednak prodloužili tratě a také ztížili rozhodování o optimálním sledu kontrol.

Ani jedno však jihlavským závodníkům nevadilo, naopak mnohým tento závod sedl. Renata byla v elitě druhá, Bára áčka vyhrála a Véna v M40 dojel třetí. Parádně jel i Lauič v elitě (6. místo) a Pavča v M21B (4. místo).