Sprint a štafety – Jihlavě to zase „cinklo“

Úvodní dvojzávod Českého poháru štafet a sprint ŽA proběhl nedaleko Kamenice u Prahy a naši závodníci byli opět vidět, a dokonce zase na stupních vítězů. V prvním závodě štafet to na úspěšný víkend ještě moc nevypadalo. Po loňských výborných štafetových výsledcích našich dorostenek, bylo jejich 14. místo spíše takovým jejich průměrným závodem.  Velký souboj svedly v kopcovitém terénu dvě naše štafety v H21, kde došlo k souboji mladí x zkušení (staří ještě nejsou). 

Jejich soupeření bylo velmi vyrovnané, ale nakonec byla v cíli o chvíli dříve nastupující mladá generace (oba Matějové a Vojta) – na 22. druhém místě. To lze při počtu 80 startujících štafet hodnotit, jako velmi dobrý závod. Jenom zhruba o 2 minuty později doběhla na 26. místě naše druhá štafeta (Jára, Mára a Škrabka). Odpoledne se závodníci přesunuli do nedalekých Říčan, kde v centru města proběhl první letošní sprint. Závod nebyl mapově příliš složitý a rozhodoval spíše rychlý běh a bezchybný mapový výkon. Orientace byla na několika místech ztížená umělými překážkami (zákaz přeběhu hlavních komunikací). V tomto závodě jsme se dočkali i první víkendové medaile – Hanička ani ve třetím celorepublikovém závodě v kategorii D16 nenašla přemožitelku. Takže dosavadní bilance – 3 starty x 3 vítězství!!! Všichni jsme zvědaví, jak tato bilance bude pokračovat. Výborného výsledku dosáhl v tomto sprintu i Vojta, který si děleným 6. místem (jen 20 vteřin za vítězem a 10 vteřin za medailí) vyrovnal v juniorské kategorii H20 své dosavadní výsledkové maximum v závodech ŽA.

Neděle patřila už pouze druhému štafetovému závodu. Oproti sobotnímu závodu se běželo v rychlé, rovinatější části závodního prostoru. Tento závod se našim holkám, běžícím ve složení Sylva, hostující Maruška Janošíková a Hanička, povedl nesrovnatelně lépe než závod sobotní. Od začátku se s malou časovou ztrátou pohybovaly těsně za čelem závodu a postupně stoupaly pořadím vzhůru. Po nervy drásajícím posledním úseku se nakonec v cíli objevily na výborném 3. místě. Loni se jim v jednom ze štafetových závodů podařilo doběhnout na 2. místě, takže budeme věřit, že svoji formu potvrdí na podzim i v dalších závodech a doběhnou (nejlépe na MČR) i na pódiovém místě, které jim ještě chybí.

V následujících svátečních víkendech bude mít ŽA přestávku a další zastávkou budou až koncem května závody v kopcovitých terénech Jeseníků.