Tereza na Mistrovství Evropy dorostu

obrazek V Rumunsku právě probíhá Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu, centrem je město Kluž. Na startu jsou závodníci z 32 zemí, v každé kategorii startuje kolem stovky závodníků, mezi nimi v kategorii W18 i Tereza Čechová V pátek se běžela klasická trať, tratě byly postaveny v listnatém lese v nadmořské výšce 400 – 700 m, terén byl kopcovitý, místy byl strmé zářezy a údolí a k tomu spoustu drobných terénních tvarů. Les byl hodně průhledný což sice usnadňovalo orientaci, ale po celodenním lijáku se v údolích tvořily klouzačky a to naopak ztížilo běh.

Tereza běžela první část závodu skvěle, ve 2/3 trati dokonce s malým náskokem vedla, bohužel téměř tříminutová chyba na 12. kontrolu znamenala propad, ale i tak je 7. místo se ztrátou 2:45 na vítěznou Švédku Berggren velmi pěkný výsledek.

V sobotu se běžely štafety v otevřeném až polootevřeném terénu 600 – 750 m n. m., kde byl především listnatý porost a kde byla velká členitost – kupy, erozní rýhy a rokle, rozbitý povrch, ale i různorodá vegetace – dobře průběžné louky i hustníkové pasáže s omezenou viditelností.

Napínavý průběh měl závod starších dorostenek (W18). Klára Novotná na prvním úseku ne úplně zdařile rozběhla, předávala na 17. místě se ztrátou přes 6 minut. Po druhém úseku vedlo jasně Švédsko, další štafety měly ztrátu skoro 9 minut, Bára Vyhnálková vytáhla českou štafetu na 4. místo v kontaktu s druhým a třetím místem. Na třetím úseku finišmenka Švédska zazmatkovala (spletla si kód kontroly) a ztratila obrovský náskok, naopak Tereza Čechová běžela skvěle a přiběhla do cíle první o 44 sekund před Norskem a o 57 sekund před Finskem (4. SUI, 5. SWE, 6. RUS) = zlatá medaile pro českou štafetu

Program ukončil nedělní sprint přímo Kluži, tratě byly postaveny v městské zástavbě – sídliště, většinou zpevněné komunikace, místy parky, velká hustota bodových objektů. Ve starších dorostenkách si pro vítězství doběhla Švýcarka Valerie Aebischer, která za sebou nechala dvě sekundy Finku Nooru Koskinen a 10 sekund Švédku Tove Ronnback. Na 4. místě skončila Tereza Čechová, která měla ztrátu na vítězku 29 sekund