Tři mistrovství

Státní svátek spolu s víkendem dal pořadatelům z Opavy a okolí příležitost uspořádat tři mistrovské závody.

Ranní počasí, které nás v pátek provázelo na cestě na sever, slibovalo velmi mokrý závod. Nakonec však ještě před startem prvních závodníků Mistrovství ČR ve sprintu vykouklo sluníčko, které provázelo celý závod, včetně veteraniády. Centrem byla multisportovní hala v Opavě a běželo se v přilehlém rovinatém parku a areálu koupaliště. Mapa i tratě ničím nepřekvapily a tak se jednalo o mapově jednoduchý, velmi rychlý a vyrovnaný závod. O tom svědčí několik na vteřinu stejných časů i na stupních vítězů. Snad jedině počtem zmapovaných výrazných stromů na malém prostoru by se mapa mohla řadit k raritám. V D16 dobře zaběhla Klárka Petráčková, získala 5.místo, 1:20min za suverénní vítězkou Novotnou z PHK. V ženské elitě podala výborný výkon Bára, když za medailí zaostala necelých 40s, a skončila devátá. Za úspěch lze považovat 4.místo Zuzky Čechové v D35, jen dvě vteřiny za medailí, když ji porazily pouze tři bývalé reprezentantky. Další pěkné výsledky si domů přivezli Honza Čech 3. v H12C, Kuba Jakoubek 4. a Ondra Zacha 8. v H14C. a Véna 5. v H21C. Solidně zaběhl v H16A i Jirka Suchý, který svou účastí na poslední chvíli a 27.místem získal nejlépe bodovaný výsledek v letošních závodech žebříčku A a udržel licenci A pro příští rok. Ostatním se příliš nedařilo – výsledky najdete na stránce závodu.

V sobotu příjemné slunečné počasí pokračovalo a tak v nevelkém lesním prostoru okolo tábora ve Větřkovicích proběhlo celkem povedené Mistrovství ČR štafet a veteraniádu. Prognózy o nevhodném terénu vzaly za své a rovinatý, porostově rozmanitý terén, spolu s kvalitní mapou, dobrou stavbou tratí, radiokontrolami i docela dobrým komentováním, umožnil atraktivní závod se spoustou zvratů a soubojů mezi jednotlivými týmy. Naše barvy v rámci MČR hájila letos pouze štafeta mužů (Véna, Mára, Lauič), která celkem vysoké ambice nepotvrdila. 17.místo je opravdu zklamáním. V rámci veřejného závodu H14 docela dobře zaběhli naši mladíci (Kuba, Honza a Ondra) a doběhli na 9. místě. Mimo soutěž běžely ženskou veteránskou štafetu Zuzka, Renča a Bára, běžely velmi dobře a časem se zařadily na 2. místo. V rámci hostování v dorostenecké štafetě LPU běžela Klárka, která se v průběhu závodu stala svědkyní vážného úrazu soupeřky a spolu s dalšími děvčaty neváhala přerušit závod a pomoci. Za to jí patří dík a pochvala!!

Na nedělní závod, do nějž bylo tradičně přihlášeno dospělé družstvo, nás posíli Kráťa a dostal náročnou úlohu – rozběhnout první úsek. A povedlo se mu to velmi dobře. Předával Báře na 14. místě asi dvě a půl minuty za prvními, když dokázal porazit spoustu zkušených borců. Bára zaletěla (3.čas na úseku) a předávala pátá. Véna se nechtěl nechat zahanbit a s nejkratším úsekem si poradil velmi dobře a předal Renče na šestém místě, což znamenalo opravdu nadstandardně rozběhnutý závod. Renča bojovala a doběhla jedenáctá. Na pátém úseku Mára zaběhl spíš průměrně, udržel pořadí a předal Zuzce. Ta běžela půl závodu vyrovnaně se soupeřkami, na rádiu ještě držela pozici, ale veliká chyba při čtení kódu znamenala velkou ztrátu. Lauič dofinišoval na 15. místě, což znamená, žed se o desítku musíme pokusit zase za rok. Vyjde to někdy? V rámci Mistrovství oblastních výběrů žactva Vysočina postavila jedno družstvo, v němž byli vidět i závodníci OK Jihlava. Na nečekaném a kvalitním celkovém 7. místě se podíleli na třetím úseku Honza Čech (3.) a finišman Kuba Jakoubek (7.). Klárka běžela v týmu LPU1 dorosteneckého MČR a osmým místem na úseku přispěla k druhému místu a stříbrné medaili. Výsledky a další informace o závodech najdete na stránkách MČR

Tímto prodlouženým víkendem skončily mistrovské závody a byly uzavřeny žebříčky a dlouhodobé celostátní soutěže. Podzim bude ve znamení oblastních závodů, HIGHLANDER a MČR HROB. Ať nám přeje počasí.