Úspěšné LOBy v Ramsau i na Cínovci

Sezóna LOB pokračovala dalšími dvěma povedenými víkendy. V rakouském Ramsau am Dachstein proběhly čtyři závody, z toho dva se počítaly do Ski-O Tour a tři do Českého poháru. Ten poslední byl současně českým a rakouským Mistrovstvím na krátké trati. Díky vydatnému sněžení v první polovině ledna bylo všude sněhu více než dostatek, což paradoxně také nebylo ideální, protože skůtr do hlubokého sněhu zapadal a do lesa z bezpečnostních důvodů (riziko pádu větví a stromů) nebylo možné vjet. Ve středu před závody tedy padlo rozhodnutí připravit hustou síť zamotaných rolbových stop připravených jen pro tento závod, navíc k běžným turistickým trasám.

Sobotní dopolední sprint (poslední 5. etapa Ski-O Tour a současně Český pohár) se jel v nejbližším okolí stadionu, tratě byly hodně namotané, bylo potřeba hlídat směr a správné kontroly. Během závodu se velmi rychle projezdily zkratky mezi stopami, takže řada postupů po rovině a z kopce se jezdila rovně. V elitě (závod WRE) byl Milan Venhoda celkově 25. (z českých závodníků 11.), Martin Kratochvíl 36. (z Čechů 17. místo). Solidně jel v H14 Matěj Vítek (8. místo) a v H21A Jára Vítek (3. místo).  Výsledky jihlavských závodníků

Odpolední sprint s hromadným startem již někteří zahraniční účastníci SOT neabsolvovali. Závodilo se ve zcela jiném prostoru než dopoledne, opět to bylo velmi rychlé. Bohužel některé kategorie mládeže a veteránů měly první kontrolu příliš blízko startu, takže se zde vytvořila skrumáž, dospělí i junioři měli na úvod dlouhý postup, který startovní pole přece jen roztrhal. V elitě se Milan Venhoda posunul výsledkově o něco dopředu – celkově 18. místo (+1:42 min za vítězem), do Českého poháru bodoval na 9. místě,  Martin Kratochvíl se do toho tak opřel, že zlomil hůlku a závod bohužel nedojel. Výborně jel Matěj Vítek – 4. místo v H14, na stejné pozici byl i Jára Vítek v H21A. Výsledky jihlavských závodníků

V neděli bylo na programu Mistrovství ČR a Rakouska na krátké trati. Závod byl mapově zajímavý a díky kopcům náročný i fyzicky – mapa s tratí H21 a D21. V ženách vedla Petra Hančová  již od první kontroly po celou trať a i když chybovala na osmou kontrolu tak stále malý náskok před druhou Lenkou Mechlovou udržela a v cíli se radovala z mistrovského titulu s náskokem 12 sekund. V mužích dlouho vedl skvěle jedoucí Petr Horvát, osudnou se mu stala předposlední kontrola, která byla nahoře na mostku a on ji omylem hledal pod ním. Tím ztratil asi 20 sekund a dostala se tak před něj dvojice zahraničních závodníků – vyhrál Švýcar Gion Schnyder o 5 sekund před Bulharem Stanimirem Belomazhevem, třetí Horvát měl pak ztrátu 17 sekund. Milan Venhoda skončil na 25. místě (11. v hodnocení M ČR) a Martin Kratochvíl na 25. místě (14. v M ČR). Pěkně jel opět ve svojí kategorii Matěj Vítek na 7. místě. Výsledky jihlavských závodníků

Fotogalerie ze závodu

Úplně jiného charakteru byl hned následující víkend v Krušných horách.  Sobotní sprint se jel v areálu golfového hřiště a jeho nejbližším okolí, většina závodu byla situována na otevřeném prostoru rozčleněném malými remízky a roztroušenou zástavbou, jen malý kousek závodu se jel v lese. Po celý den intenzivně sněžilo a foukalo, takže připravená síť stop se ztrácela. Sněhu sice bylo hodně, ale vrstva nového sněhu na předchozím podkladu nebyla natolik velká aby se nedalo jezdit rovně, což se často využívalo. Nepohlídání si správného směru či zmatení mezi remízky byly častým zdrojem chyb.

V mužích s přehledem zvítězil Petr Horvát, druhý v cíli Vojtěch Matuš ztratil na vítěze 1:50, o dalších 13 vteřin pomaleji jel třetí Radek Laciga. Soupeře, ale hlavně sebe, překvapil Milan Venhoda, který v elitě skončil na 4. místě jen půlminutu za medailí. Pro vítězství v H12 si dojel Vláďa Srb, velmi dobře dopadla i Míša Srbová – 5. místo v D14 a Matěj Vítek – 7. místo v H14. Mládežnické kategorie byly početně velmi silně obsazeny, např. v H17 jelo kolem 40 závodníků, mezi nimi i Matěj a Jura.  Kompletní výsledky

Nedělní klasika (délkou i charakterem spíše krátká trať) byla ještě týden  před závody velmi ohrožena. Plánovaný prostor v biatlonové aréně Altenberg (hned za hranicemi v Německu navazující na český Cínovec) byl zasažen kalamitou podobně jako řada dalších míst nejen v Krušných horách, kdy množství těžkého sněhu polámalo stromy, které popadaly na tratě a dále hrozilo riziko dalšího pádu stromů. Z důvodů bezpečnosti byl tedy dlouho zákaz vstupu do lesa. Naštěstí se na začátku týdne podařilo otevření prostoru domluvit, začaly práce na prořezávání padlých stromů, nicméně ne všechny cesty se podařilo uvolnit a tak nakonec závodní prostor byl menší než byl původní záměr. Přesto se jednalo o moc pěkné závody i když chvílemi bylo v lese díky malému prostoru a množství závodníků (a i turistů) velmi těsno.

Mezi muži se na stupně vítězů postavila stejná trojice, opět zvítězil (a opět s bezpečným náskokem) Petr Horvát, druhý byl tentokráte se ztrátou 2:23 Laciga, třetí Matuš byl o další minutu zpět. Milan Venhoda potvrdil, že předchozí výsledek nebyl náhodný a v elitě skončil v kompletní konkurenci na skvělém 5. místě. Vláďa i Míša Srbovi zopakovali přesně stejná umístění z předchozího dne, tedy 1. a 5. místo.  Kompletní výsledky