Žebříček B – Čechy ve třech čtvrtinách – Saxbo 2014

Po minulém víkendu má za sebou seriál závodů žebříčku B – Čechy již šest z celkových osmi závodů. Závodilo se ve velmi náročných terénech poblíž Mníšku u Liberce v mezinárodní konkurenci za účasti 1.500 závodníků. A jak si vedli naši zástupci?

Ve stručnosti – dlouhá cesta, vedro k zalknutí, naprosté vyčerpání, chvilky zoufalství, skvělí pořadatelé, ještě skvělejší bufet, nádherný prostor vhodný spíše pro áčka, příjemná atmosféra, takže nakonec fajn! Po oba dny platila zlatá slova moderátora – všichni, kdo dorazili do cíle se všemi terčíky, byli vítězi…

V sobotu byla na pořadu klasika, která všechny zúčastněné prověřila nejen fyzicky a mapově, ale i mentálně. Zážitkem bylo startovat na konci závodu, protože v těch okamžicích se již lesem ploužily jen osamělé mátohy, které netušily, kde se nacházejí, a přitom ještě hovořily různými jazyky… Kategorie, které dostaly do ruky ještě k tomu patnáctkovou mapu, měly závod okořeněný o spoustu překvapení, místy nechtěných. Ukázky toho, jak to sem tam vypadalo, si můžete prohlédnout tady.

Přes všechny nástrahy tratí a objektivní nepříjemnosti ale byla Jihlava vidět nejenom na předchozím videu. Famózní výkon sezóny předvedl Fanda Koumar, který v H20B pokořil všechny soupeře a vystoupil na nejvyšší ze stupňů vítězů pro zlato!!! Šokujícím výsledkem skončilo také první letošní vystoupení v žebříčku B – Čechy Matýska Kafky, který si doběhl pro třetí příčku v H16B! Další výborné výkony podali ještě Anička Vacková (7. místo v D16B) a Péťa Čech (10. místo v H14B). Výsledky všech jihlaváků najdete zde.

Zatímco áčkaři si vesele skotačili na rovinkách u Odrance, béčkoví tvrďáci absolvovali v neděli nejprve cestu na start o délce 2,5 km s převýšením 170 metrů, aby se poté mohli vydat vstříc pekelným nástrahám stavitele krátké trati. Je třeba podotknout, že se běželo v krásném terénu, kde ovšem mapa nedala závodníkům vydechnout. Kdo jen na chviličku ztratil koncentraci, tak ihned ztratil dlouhé minuty i sebe, a tím i celý závod… Chcete-li se pokochat krásami či vypjatými chvilkami na trati, pak mohu doporučit shlédnutí těchto videí – 1, 2, a zejména 3.

Jihlavské výsledky jsou oproti sobotě přece jen trochu celkově slabší. Těžko říci, co bylo hlavní příčinou – zda únava ze sobotních vyčerpávajících výkonů, nebo již v Liberci tradiční nekonečně dlouhá cesta na večeři a zpět či prostě lépe se orientující soupeři? Těsně pod bednou skončila po skvělém výkonu Anička Vacková (4. místo v D16B), vynikající závod ale odběhl také Matěj Šenkýř (6. místo v H16B) a spolehlivé výkony podali i Fanda Koumar (6. místo v H20B) a Péťa Čech (11. místo v H14B). Další jihlavské výsledky najdete zde.

Tak takové bylo letošní Saxbo 2014 – horké, náročné, vyčerpávající a plné emocí. Další spoustu informací včetně fotek ze závodního prostoru pak najdete na stránkách závodu. No a pro milovníky statistik je tu ještě přehled dosavadních výsledků našich žebříčkářů.