Zhodnocení celostátních žebříčků v roce 2022

Žebříček A – v sobotu 24.9. proběhl ve Dvoře Králové závěrečný sprint, který byl jako poslední závod započítaný do letošního ŽA. V tomto roce náš oddíl v tomto žebříčku reprezentovala nevelká tříčlenná skupina – v D16A Hanička a Sylva, v H18A Vojta. Hned na úvod bych začal jednou dobrou zprávou – všichni tři si letos licenci A obhájili i pro příští rok.

Do ŽA bylo zařazeno 10 závodů, z toho 7 závodů žebříčkových a 3 MČR. Naše malá výprava se díky těmto závodům podívala po celé ČR – od Krušných hor, přes Prahu až po Beskydy. V celkovém pořadí ŽA byl Vojta celkově 11., Hanička 12. a Sylva 20. Nejlepším individuálním výsledkem bylo 4. místo Haničky na KT v Krušných horách (zde to byly asi nejtěžší letošní závody). Nejlepším výsledkem na MČR pak bylo 8. místo Vojty na MČR ve sprintu v Praze (památný výjezd Flixbusem a příjezd metrem na shromaždiště).

Všichni tři naši zástupci si při závodech ŽA museli uvědomit velký výkonnostní rozdíl mezi oblastními závody, nebo i závody ŽB. Na áčkové úrovni se většinou jedná o mnohem více fyzicky a mapově náročnější závody a díky kvalitní konkurenci se jakákoliv chyba podepisuje na výsledku více, než u jiných závodů. Hlavní jihlavskou slabinou letos byly MČR, které se běhají dvoukolově se sobotní kvalifikací. V těchto závodech dokázala do hlavního finále A postoupit jenom Hanička na klasice, kde ale finálový závod nakonec nedokončila. V ostatních případech se nám postoupit do hlavního finále A nepodařilo, přestože jsme tam podle výsledků žebříčkových závodů určitě patřili. Možná tady hrála roli i psychika, ten pocit, že v tomhle závodě prostě „musím“. Snad se tedy letošní, občas i trochu bolestné, získávání zkušeností zúročí třeba už v příštím roce. To tuto trojici doplní jeden jihlavský „nováček“ – Matěj Venhoda, který získal licenci A jasným vítězstvím v ŽB Čechy v kat. H20B.

Žebříček B-Čechy

Do 3 dvojzávodů ŽB Čechy zasáhla z Jihlavy mnohem početnější skupina – celkem 16 závodníků, od žáků až po zkušené veterány. Právě veteránům se dařilo již tradičně nejlépe a vítězství ve svých kategoriích získala Bára (D40), Pifi (H35) a Lauič (H40). Na pomyslnou bednu se postavil ještě 2. Véna (H40) a 3. Zdeněk Kopecký (H60).

Naopak staršímu žactvu a dorostu se příliš nedařilo. Výjimkou byl Matěj Venhoda, který naprosto jasně zvítězil v kategorii H20 a získal tak licenci A. Tato licence doslova proklouzla mezi prsty Matěji Vítkovi, který skončil celkově 7. v kat. H18 a byl první, kdo nezískal licenci A. Po jarní části žebříčku sahal po áčku i Víťa Hendrych, ale nepříliš vydařený podzimní dvojzávod ho nakonec odsunul mimo tuto metu. Ostatní jihlavští žáci i dorostenci na těchto závodech spíše získávali zkušenosti pro příští roky. Je jenom škoda, že se jich v těchto kategoriích neúčastnil větší počet, protože členů v těchto kategoriích máme v Jihlavě registrováno určitě mnohem víc.

Konečné výsledky ŽB Čechy