3 medaile z Mistrovství světa veteránů

Na konci ledna se ve švýcarském Lenzerheide konalo souběžně Mistrovství Evropy dospělých a Mistrovství světa veteránů v lyžařském orientačním běhu. Z Vysočiny se bojovat o světové medaile vypravila dvojice Milan Venhoda a Petr Mareček.

I když Lenzerheide leží dosti vysoko ( 1.500 m.n.m.), ani zde nebyl až do poloviny ledna dostatek sněhu, podobně jako v celé střední Evropě. Pořadatele naštěstí zachránilo silné sněžení jen pár dnů před vlastními závody. Sice tak měli více starostí s přípravou tratí, ale nemuseli řešit náhradní program. A síť stop i tratě připravili místní organizátoři velmi dobře. Hlavně úvodní závod svým charakterem a obtížností připomínal Skandinávii, která je jinak nedosažitelnou metou v kvalitě i náročnosti závodů.

V kategorii M40 oba závody na krátké trati skončil Milan Venhoda na druhé pozici a v součtu tak získal stříbrnou medaili za vítězným Finem Häkkinenem. V kategorii M45 jezdil suverénně nejrychleji finský závodník Virtanen, o další pozice se pak strhnul vyrovnaný boj. Petr Mareček byl po úvodním dnu třetí, druhý závod mu „sednul“ ale ani druhý nejlepší čas nepomohl k lepšímu celkovému umístění. Vybojoval tedy bronzovou medaili, na stříbro (které získal Rus Gusev) chybělo 24 vteřin.

Po odpočinku byla na programu klasická trať, která se částečně jela v prostoru předchozích dvou závodů, kromě toho ale pořadatelé přidali i kus nových stop, vymysleli zajímavé varianty postupů a tak to byla pro závodníky opět výzva. V kategorii M 40 se Milan Venhoda snažil předchozí umístění ještě vylepšit, ale bohužel Fin Häkkinen jel většinu závodu bezchybně a tak na Venhodu získával po vteřinkách postupně dvouminutový náskok. Ve střední pasáži jeli oba soupeři vyrovnaně a v závěru Venhoda dokonce svoji ztrátu snížil, ale v cíli se „musel spokojit“ opět se stříbrnou medailí na druhém místě za finským soupeřem.

V kategorii M45 se o zlato na klasické trati poprali dva medailisté z předchozího závodu, úspěšnější byl opět Fin Virtanen před Rusem Gusevem, tedy stejné pořadí jako na krátké trati, ale tentokrát s daleko menším časovým rozdílem. Z boje o bronz mezi dalšími kandidáty tentokrát vyšel nejlépe Adrian Owens z USA, Petrovi Marečkovi na pátém místě chybělo k medaili 33 vteřin.

obrazek

Naše závodníky podpořil při účasti na MS Kraj Vysočina.