Sezóna LOBů sice začala později ale byla skoro kompletní

Letošní sezóna LOBů se díky malé sněhové nadílce několikrát odkládala, ale nakonec byla kromě jednoho závodu kompletní. Všechny závody měly velmi slušnou účast (200–300 závodníků a překvapivě hodně v mládežnických kategoriích). Účast jihlavských závodníků byla letos slabší co do počtu, ale rozhodně ne co do kvalitních výsledků. Prvním závodem sezóny bylo rovnou M ČR na klasické trati ve Vysokém nad Jizerou, kde Honza Lauerman získal bronz. Na dalších dvou pohárových závodech o tomtéž víkendu ve stejném místě získal v elitě 4. a 5. místo.

O týden později pořádal další velmi povedené kolo Českého poháru ve Studenci místní oddíl. A mužskou elitu na klasické trati ovládli jihlaváci: 1. Honza Lauerman, 2. Milan Venhoda.

Zobrazit celý článek >>

3 medaile z Mistrovství světa veteránů

Na konci ledna se ve švýcarském Lenzerheide konalo souběžně Mistrovství Evropy dospělých a Mistrovství světa veteránů v lyžařském orientačním běhu. Z Vysočiny se bojovat o světové medaile vypravila dvojice Milan Venhoda a Petr Mareček.

I když Lenzerheide leží dosti vysoko ( 1.500 m.n.m.), ani zde nebyl až do poloviny ledna dostatek sněhu, podobně jako v celé střední Evropě. Pořadatele naštěstí zachránilo silné sněžení jen pár dnů před vlastními závody. Sice tak měli více starostí s přípravou tratí, ale nemuseli řešit náhradní program. A síť stop i tratě připravili místní organizátoři velmi dobře. Hlavně úvodní závod svým charakterem a obtížností připomínal Skandinávii, která je jinak nedosažitelnou metou v kvalitě i náročnosti závodů.

Zobrazit celý článek >>

Český pohár v Holzhau: skoro samé medaile

obrazek Poslední závody letošního ročníku Českého poháru proběhly o víkendu v Holzhau – německé části Krušných hor jen pár metrů od českých hranic. Současně se jednalo o Mistrovství Německa. Výborné sněhové podmínky, hustá síť dobře upravených stop (většinou připravených rolbou) a tratě s mnoha volbami, to vše tvořilo dobrý základ pro spokojenost závodníků.

Sobotní krátkou trať vyhrál v elitě Miroslav Rygl před Milanem Venhodou a Ondřejem Vodrážkou, Honza Lauerman zlomil hůlku ale bojoval dále a dojel na 9. místě.

Nedělní klasická trať byla dlouhá a náročná (zvláště pro ženy, čas vítězky delší než u nejlepších mužů) . V mužích zajel s přehledem nejrychlejší čas Ondřej Vodrážka, druhý s odstupem téměř 6 minut byl Lauerman, třetí Venhoda pak byl jen o 6 vteřin pomalejší.

Zobrazit celý článek >>

Mistrovství ČR na krátké trati a dvoučlenných družstev – 3 medaile

obrazek Sněhový příděl v minulém týdnu umožnil konání dalších závodů LOB, tentokráte ve Vlachovicích u Nového Města n.M. Sněhové podmínky byly výborné, ale práci pořadatelům přidělalo páteční i sobotní sněžení a vítr. Zajímavé a náročné tratě v pěkně připravené síti stop vedly většinou v horní části lesa Ochoza, z malé části pak po přilehlých loukách.

Nejdříve se jelo Mistrovství ČR na krátké trati, kde v mužích Honza Lauerman vybojoval bronzovou medaili, Milan Venhoda byl sedmý. V ženách skončila Bára Chudíková čtvrtá, jen vteřinu za medailí, Renata Paulíčková vybojovala 6. místo.

Odpoledne se jelo M ČR dvoučlenných družstev, každý z dvojice jel 3 okruhy, opět v horní části Ochozy a těsně po startu se projíždělo také bludištěm s množstvím kontrol. Mezi muži byla nejrychlejší liberecká dvojice Škoda+Vodrážka, stříbro vybojovali Milan Venhoda + Honza Lauerman, v ženách titul vybojoval tým Kotlářky Praha Karochová+Kovářová, druhé byly Renata Paulíčková + Bára Chudíková

Zobrazit celý článek >>

LOBy ve Vrbně

LOBácká sezóna byla zahájena v půlce ledna ve Vrbně pod Pradědem. Sněhu bylo někde dost, někde hraničně, ale přesto to byly pěkné závody.

Nejpve pohárová krátká trať, kde v elitě si dojela Renča Paulíčková pro pěkné 5. místo, Honza Lauerman si nedošel pro diplom za druhé místo a Milan Venhoda byl ve vyrovnaném závodě sedmý.

Večer nás čekala novinka – historicky první noční LOB (v rámci Českého poháru). Bylo to delší sprint, po loukách a mezi remízky. Chybovalo se díky tomu, že se hodně zkracovalo a za tmy se ne vždy dalo dobře odhadnout, kde přesně se člověk ocitl.

Hlavním závodem víkendu pak bylo nedělní Mistrovství ČR na klasické trati a jednalo se o opravdu náročný závod. V ženách vybojovala Renata Paulíčková 5. místo, mezi muži získal Honza Lauerman bronz a Milan venhoda 5. místo.

Zobrazit celý článek >>

Bára získala titul i na krátké trati, vyhrála i Český pohár

Mistrovství ČR na krátké trati LOB se jelo v okolí Třech Studní. Na startu byla prakticky kompletní česká špička, pro reprezentanty to byla poslední část přípravy před odletem na Ukrajinu na ME dospělých. Ve velmi vyrovnaném závodu v rovinatém terénu z části na loukách avšak většinou v lese zopakovali triumf z klasické trati v hlavních kategoriích i na krátké trati Bára Chudíková a Michal Drobník. Honza Lauerman dojel pátý.

Premiérový závod Mistrovství ČR dvoučlenných družstev se jel ve stejném prostoru, během závodu se dva členové týmu střídají a každý jede třikrát. Množství kontrol bylo i v bludišti, specielně připraveném na louce nedaleko cílového areálu. Díky rozdílným délkám úseků byl průběh závodu nepřehledný

V ženách skončilo jihlavské duo Chudíková + Paulíčková na velmi pěkném 5. místě, jen necelé tři minuty za vítězkami z Vrchabí Mezi muži jasně kraloval plzeňský tým O.Vodrážka + Bouchal. Stříbrnou medaili získlala jihlavská dvojice Venhoda + Lauerman, pro bronz si dojeli Horyna + Laciga ze Zdravotníku Praha.

Závod byly zároveň poslednímu letošními českými závody, takže mohly být spočítány konečné výsledky Českého poháru. V ženách zvítězila Barbora Chudíková před Hančíkovou (TZL) a Randákovou (VRL). Mezi muži získal pohárové prvenství Michal Drobník (SJC) před Bouchalem (VPM), třetí skončil Milan Venhoda, čtvrtý pak Honza Lauerman.

Zobrazit celý článek >>