Letní soustředění

Uteklo to rychleji jak voda v Sázavě a než jsme se nadáli, tak už je po tradičním letním soustředění ve Smrčné nad Sázavou. Jak už je v poslední době zvykem, tak se zde sešly děti nejen ze SJI, ale z celé oblasti Vysočina. To je určitě dobře, protože se všichni navzájem lépe poznají a na závodech mají hodně kamarádů a závodění je i více baví. Letos se nám účastníci poněkud omladili a přivítali jsme celou řadu táborových nováčků.

Celý táborový program se rozdělil do dvou hlavních linií – trénování OB a táborovou hru, která byla tentokrát inspirovaná naprostou tábornickou klasikou – Rychlými šípy, ježkem v kleci, Velkým Vontem a plněním všech možných bobříků.

Co se běžecké stránky týká, tak celkem bylo připraveno nepřeberné množství běžeckých mapových tréninků. Hlavně u mladších dětí byl důraz více než na fyzickou kondici kladen spíše na mapovou techniku. Běhalo se na mapách se sníženým množstvím informací, absolvoval se jak žravý, tak liniový scorelauf, hledaly se změny v mapě na linii, přesnost mapování prověřil „špendlíkáč“, malovala se mapa s postupy na bílý papír, zkoušely se první azimuty, starší se potrápily při micro OB v těžkém skalnatém terénu, všichni si proti sobě zaběhali při mapových okruzích v rámci výletu do Koutů atd. Celotýdenní příprava jako obvykle směřovala k vyvrcholení celého soustředění – k tradičním štafetám. Až na opravdu drobné neúspěchy, ale to už tak v OB chodí, v nich všichni předvedli velice kvalitní a hlavně bojovné výkony a bylo vidět, že soustředění svůj účel v tomto směru opravdu splnilo.

A táborová hra…, to je opravdu na samostatný (a hóóódně dlouhý) článek. Ježek v kleci se střídavě ztrácel a nacházel, tajemný fantom se objevoval od tábora až po podzemí ve Světlé nad Sázavou, ale nakonec byl společnými silami udolán a ježek v kleci vydal při závěrečné části hry své tajemství. Ale nebyla to jen hlavní táborová hra, ale i množství podvečerních her a táborových klasik, kam lze zařadit třeba jízdu na igelitové klouzačce, strašidelnou noční stezku odvahy, plnění jednotlivých bobříků, závěrečný oheň a podobně. Také jsme se vydali na výlety vlakem na Stvořidla a do Světlé nad Sázavou, kde jsme mimo jiné navštívili místní podzemí. Označení „drsný turista“ si zaslouží každý, kdo zvládl cestu tam a zpět do Koutů, okořeněnou navíc kvalitním tréninkem.

Nezbývá tedy než doufat, že se dětem na táboře líbilo, alespoň tak jako nám dospělým, protože i my si to tam náramně užívali (ačkoliv nezůstal na kameni kámen…). Že se něco nového naučily, poznaly nové kamarády a že přijedou i příští rok. A také je nutné poděkovat všem, kteří se na hladkém průběhu soustředění podíleli.

Průběh soustředění je také zdokumentován velkým množstvím fotografií, které se postupně sehrávají na následující adrese: http://okjihlava.rajce.idnes.cz/Smrcna_2014/

Naprostou náhodou se mně dostal do ruky deníček jednoho z táborníků. Při jeho čtení jsem se místy upřímně pobavil a tak jsem neodolal si ho přepsat a zveřejnit (včetně všech pravopisných chyb). Průběh soustředění totiž vystihuje celkem dokonale.

Deník táborníka

20.7. Odjíždím na soustředění. Máme první trénink.

21.7. Začali jsme hru na Rychlé šípy.

22.7. Další trénink. Večer pokračovala hra.

23.7. Šli jsme ráno pro rohlíky. Potom byl další trénink. Hráli jsme dobrou hru.

24.7. Trénink se mně moc líbil. Hráli jsme brutální hru.

25.7. Poslední trénink na štafety. Bylo zavrcholení hry.

26.7. Štafety dobře dopadly. Byly jsme xxx. Odjíždím domů. Moc se mi to líbilo.

Na závěr už zbývá jen odpověď na několik zásadních otázek:

a)Který z OB funkcionářů je Velký Vont?

b)Běhal Rychlonožka (RSP 3005) elitu?

c)Kdo vymyslel „hřebík ident“?

d)Proč se Rychlé šípy nikdy nezúčastnily závodů smíšených družstev?

e)Jsou Stínadla vhodná (a hlavně bezpečná) pro uspořádání MČR ve sprintu?

f)Pojedu příští rok zase na Smrčnou?

Další společnou akcí pořádanou SJI bude podzimní listopadové soustředění na Čeřínku, které letos bude díky svátku o jeden den delší (PÁ – PO). Takže všichni jsou srdečně zváni!