Medaile na Mistrovství Evropy dorostu – bronz i zlato

V makedonské Strumici probíhá letošní Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu. Na šampionátu startuje 33 zemí, ve všech kategoriích běží přes 100 závodníků. Ve čtvrtek začal program závodem ve sprintu přímo ve Strumici s centrem na hlavním náměstí. Závod probíhal v městské zástavbě a městském parku, vzhledem k poměrně malé členitosti prostoru byly na některých volbách postupů umělé překážky. Běželo se za velkého vedra (30 stupňů) a bylo i dost dusno. V mladších dorostenkách s přehledem vyhrála Švýcarka Simona Aebersold, která podala velmi vyrovnaný výkon po celé trati. Za ní se na 2. – 4. místě seřadilo české trio Tereza Janošiková, Tereza Čechová a Barbora Vyhnálková. Terka J. ztratila na vítězku 16 sekund a také ona běžela po celké trati velmi vyrovnaně a zaslouženě vybojovala stříbro. Terka Č. začala pomaleji, postupně se zlepšovala a na 3. místě měla v cíli ztrátu 30 sekund. Naopak Bára začala velmi rychle, na 1. radiu vedla, pak však trochu ztratila a v cíli byl její odstup na vítězku 33 sekund

Páteční klasická trať přinesla českým barvám další medaile.

V kategorii D16 za vítěznou Maďarkou Szuromi zaostala bronzová Tereza Janošíková o 1:03 min. Na konci první desítky se pak za sebou seřadily 9. Anna Kopecká, 10. Tereza Čechová a 11. Barbora Vyhnálková.

Zlato vybojoval s přehledem v H16 Daniel Vandas, bronz brala v D18 Anna Štičková.

V sobotu se běžel závod štafet. V kategorii D16 se na první úsek postavila Terka Čechová a zaběhla ho výborně, předávala na druhém místě v těsném kontaktu s vedoucí ruskou štafetou. Tereza Janošíková na druhém úseku roztrhala startovní pole a s náskokem 2 minut předávala na vedoucí pozici finišmance Báře Vyhnálkové. Ta náskok ještě o minutu zvýšila a s přehledem doběhla českému týmu pro zlato. Druhé Fiky ztratily 3 minuty, třetí Rusky byly o další téměř 2 minuty pomalejší. Další medaile do sbírky přidali týmy kluků v H16 (bronz) a starších děvčat v D18 (zlato).