Šampionát na krátké trati byl náročný

Mistrovství ČR na krátké trati – zřejmě díky lákadlu atraktivních terénů v těsné blízkosti Adršpachu – přilákalo nebývalé početné a silné pole závodníků ve všech kategoriích. I jihlavská výprava vyrazila v kvalitní sestavě. Parametry slibovaly tratě velmi krátké, ale o to více kopcovité. Což naznačovalo závody spíše chodecké než letecké…

Sobotní kvalifikace moc skal ještě neměla. Vlastně skoro žádné. Jediný skalnatý hřeben byl zakázaný a tak se běželo v pěkně zarostlém kamenitém svahu, kde se k některým kontrolám bylo velmi obtížné domapovat. A zde řada závodníků nechávala nikoliv desítky vteřin, ale mnohdy i deset minut a více. Jen prostřední část tratí byla trošku rovinatější, jediný úsek kde se za víkend dalo (a mělo smysl) trošku běžet. Chybovalo se hodně, rozestupy mezi závodníky byly na krátkou trať dosti velké.

Do finále A postoupili: D16 Terka Čechová (vyhrála svůj rozběh), H18 Vojta Vacek (sedmý), D50 Dana Hrstková (12.místo) a H40 Milan Venhoda (2.místo).

Solidně běželi i další jihlaváci, třeba Matěj Šenkýř a Matěj Kafka v H16, Dominik Frýba a Honza Bořil v H18, ale bohužel se museli spokojit s některým z nižších finále, stejně jako ostatní z naší výpravy.

Výsledky jihlavských závodníků v semifinále

obrazek

Nedělní finále slibovalo ještě brutálnější zážitky. Již teoretické výpočty na základě znalosti pravidel a soutěžního řádu naznačovaly, že stavitel tratí počítal s vítěznými časy kolem 15 min/km. Stavitelské příručky doporučují nepřekračovat převýšení 4% z délky tratě (což znamená velmi kopcovitou trať), tady se žádná trať nevešla pod 8%.

A skutečnost byla ještě drsnější než si kdo dokázal předem představit… Ale popořadě. Nejdříve vybíhají (vycházejí) do lesa závodníci z nižších finále. A dlouho se nevracejí. Pak po hodině až dvou odchází na start závodníci finále A a teprve se začínají se vracet první startující. Však se zeptejte Konyho nebo AP proč šli trať 3,0 km za 90 minut ;-) Ale kdo se bojí nesmí do lesa. Tak do lesa nakonec vyráží všichni, i když s menšími nebo většími obavami. Taktika je jasná – zvítězí kdo udělá nejméně chyb, kdo se udrží pořád přesně na mapě, rychlost běhu nebude rozhodující. Mít taktiku a pak ji realizovat jsou však dvě různé věci. Bohužel nikomu z jihlaváků se tuto taktiku nepodařilo realizovat úplně čistě.

Ve většině kategorií byly konečné výsledky překvapivé, papíroví favorité málokde uspěli. Naše výsledky rozhodně nejsou špatné, ale určitě někteří z nás mířili ještě o trošku výše. Takže rekapitulace našich A-finalistu: D16: 8. Tereza, H40: 5. Véna. Dana a Vojta byli disk. V B-finále se blýskla vítězstvím Zuzka v D45.

Tito závodníci po závodě odcestovali k hospitalizaci nebo alespoň k ambulantní léčbě u příslušných specialistů: Dana k psychologovi (= disk když neorazila sběrku), Domček k chirurgovi (= drsně pochroumaný kotník na předposlední kontrole, závod ale hrdinně dokončil), Vojta k očařovi (= disk za chybnou kontrolu).

Výsledky jihlavských závodníků ve finále

Video – kompletní finálový závod z pohledu závodníka

Reportáž České televize