Úspěšně na Letní Olympiádě dětí a mládeže

V Libereckém kraji proběhla již devátá Letní Olympiáda dětí a mládeže. Přes 3300 účastníků zápolilo v 18 různých sportovních disciplínách. Již popáté se zde představil i orientační běh.

Program orientačních běžců začal v pondělí dopoledne v okolí Technické univerzity Liberec. Žáky čekal velmi zajímavý terén – zarostlejší lesopark, park s řadou kontrol či kampus univerzity. To vše za přítomnosti kamer České televize, která vysílala přímý přenos na obrazovkách ČT sport. V mladších žácích (H12) vyhrál úplně první startující Vladimír Srb. Velmi pěkně se prezentovali i další členové výpravy – Míša Srbová si doběhla v kategorii D14 pro výborné šesté  místo, Kuba Prášil byl devatenáctý.

Hned den poté, v úterý 25. června, se konal další závod, tentokrát na krátké trati, který probíhal v v okolí Lesního koupaliště s centrem v nedaleké ZŠ. Běželo se v kopcovitém terénu s řadou hustníků a kamenů, takže ustát závod mapově bylo pro mnohé běžce velmi náročné. Start byl ve 14:00, teplota se vyšplhala přes 30 °C a z relativně krátkých, ale velmi kopcovitých tratí se vyklubal extrémně náročný závod. Díky těžkým podmínkám se dělala řada velkých až nečekaných chyb. Vladimír Srb v kategorii H12 ještě v polovině závodu jasně vedl, pak ovšem vyrobil pětiminutovou chybu, což v cíli stačilo „jen“ na 4. místo. Kuba Prášil ve stejné kategorii zopakoval umístění z předchozího dne. V H14 bojoval solidně Matěj Vítek – 16. místo a úplně stejně skončila v D12 Sylva Oranyová. V D14 bohužel Míša Srbová dvakrát chybovala a tak ani rychlý běh po zbytek trati na lepší než 17. místo tentokráte nestačil.

Závěrečnou disciplínou LODM byl závod smíšených štafet – ten se konal ve čtvrtek v rekreačním areálu ve Vesci, kde se před 8 lety konal i SP v orientačním běhu. Na závodníky čekaly tratě převážně na loukách, z části také v motokrosovém areálu, horko ovšem vystřídaly příjemnější teploty a svěží vítr. Běželo se ve 4členných týmech v pořadí DHDH a tratě byly divácky velmi atraktivní – kromě divácké kontroly na mostě byly probíhající závodníci vidět na několika průběhových místech. Mladší žáci startující ve složení Sylva Oranyová-Jakub Prášil-Kateřina Běloušková-Vladimír Srb si nakonec doběhla pro velmi solidní 7. místo,  za zmínku stojí skvělý finiš Vládi Srba, který svůj úsek vyhrál a porazil na něm i vítěze krátké trati Erika Heczka z Libereckého kraje. Starší žáci ve složení Anna Doleželová-Matěj Vítek-Michaela Srbová-Tomáš Prášil podali vyrovnané výkony bez větších chyb a ve finiši to stačilo na parádní 4. místo.